Peňaženky a zberatelia, tešte sa. Slovensko má novú mincu

Minca poukazuje na tradičné slovenské remeslo a zároveň poukazuje na históriu slovenskej kultúry.


Už ti v peňaženke nestačí prehadzovať naše klasické mince? 50 centov, 2 eurá alebo 5 centov? Chceš, aby tvoja peňaženka rapídne oťažela fyzicky aj hodnotou? Môžeš sa teda tešiť! Ako informuje web Kryptomagazin, naprieč Slovenskom bude kolovať nová minca! Nebude to ale žiadna normálna minca, s ktorou zaplatíš v obchode. Samozrejme, môžeš to skúsiť. Národná banka Slovenska vydala zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 100 eur.

Nová minca by mala vzdávať hold tradičnej technike modrotlače, ktorá je výnimočným kultúrnym dedičstvom nášho národa. Autorom tejto zberateľskej mince je Karol Líčko a vznikla v dielni Mincovne Kremnica. Ide o jednu z najstarších a najprestížnejších mincovní na svete.

Národná banka Slovenska uvádza, že ide o technický i umelecký skvost, ktorý obsahuje 90 % zlata, doplneného striebrom a meďou. S hmotnosťou 9,5 gramu a priemerom 26 mm predstavuje mimoriadne stvárnenie numizmatického umenia.

Ako bude teda vyzerať? Na lícnej strane mince sa nachádza detailný výjav remeselníka pri vzorovaní plátna, doplnený autentickou drevenou formou a visiacou látkou. Ďalším dôležitým prvkom je štátny znak Slovenskej republiky, ale aj nominálna hodnota 100 eur, nápis „SLOVENSKO” a letopočet 2024.

Druhá strana je rozdelená na dve časti – vľavo nápis „MODROTLAČ” spolu s textom „NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO” a vpravo vzor kytice, ktorý obklopujú ornamentálne pásiky.

Nová minca a modrotlač

Čo je vlastne modrotlač? Ide o bežnú textilnú techniku, ktorá je od roku 2018 súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Národná banka Slovenska uvádza: Modrotlač bola ako viacnárodná nominácia, ktorú predložilo Slovensko spoločne s Nemeckom, Rakúskom, Českom a Maďarskom, zapísaná v roku 2018 v rámci UNESCO do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Mohlo by ťa zaujímať:

Najzáhadnejšia a najvzácnejšia československá minca sa vydražila za 66-tisíc eur

Technológia prenikla na slovenský vidiek ešte v 19. storočí a stala sa neoddeliteľnou súčasťou ľudového odevu aj bytového textilu. Modrotlač v druhej polovici 20. storočia takmer zanikla. Prežila ale a žije si svoj život v modernom dizajne a móde. Inšpiruje súčasných dizajnérov aj umelcov, ktorí nachádzajú krásu v tradičných remeslách a zachovávajú ich odkaz pre budúce generácie.

Zberatelia pozor, mincí bude iba limitovaný počet

Minca vznikla v limitovanom náklade iba 5 600 kusov najvyššej proof kvality. Ide o najlepšiu kvalitu oplývajúcu maximálnou precíznosťou spracovania so zrkadlovo hladkým povrchom, ktorý zvýrazňuje jej výnimočnosť.

Minca teda nie je len zberateľským predmetom, ale aj umeleckým dielom, ktoré uchováva a pripomína bohatú históriu našej krajiny. Pre milovníkov histórie, umenia a zberateľov ide o mimoriadnu príležitosť vlastniť výnimočný kus našej národnej identity, ktorý vypovedá o tradíciách a schopnosti zachovávať kultúrne dedičstvo.

NBS

Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné