Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.11.2024
sk
Imrich
cz
Miriam

Pentagram alebo svastika. Tieto známe symboly mali kedysi úplne odlišný význam

Tie najznámejšie symboly mali často pôvodne úplne iný význam.


Ľudská kultúra je plná najrôznejších symbolov a znakov. Za všetky môžeme menovať známy znak mieru, pentagram či svastiku. Mnohé z týchto symbolov majú navyše dnes úplne iný význam než v minulosti a v období ich vzniku.

V tomto článku sa pozrieme na 10 známych symbolov, ktoré majú (či mali) v iných kultúrach úplne odlišný zmysel.

1. Svastika

Svastika alebo kríž s ohnutými, resp. zalomenými ramenami je starodávny symbol, ktorý sa spája s náboženskými obradmi. Svastika sa objavovala už v dobe neolitu a najstaršie nálezy spadajú do obdobia 5. tisícročia pred n. l.

Tento znak sa využíval a využíva v mnohých náboženstvách, hlavne v budhizme, hinduizme či džinizme. Nájdeme ho aj v zoroastrizme či v rituáloch kmeňov amerických indiánov. Pred nástupom kresťanstva sa svastika hojne využívala aj na území Európy.

Shutterstock

V širšom slova zmysle bola svastika považovaná za pozitívny symbol, ktorý prináša šťastie. Podľa objaviteľa mesta Trója Heinricha Schliemanna ide o indoeurópsky symbol, ktorý sa pre šťastie používal napríklad v emblémoch vojenských jednotiek, ale aj civilných organizácií či športových tímov.

Dnes je však svastika vnímaná ako symbol nacizmu. Nacisti na čele s Adolfom Hitlerom tento znak prevzali a považovali ho za symbol árijskej rasy. Používanie svastiky je dnes vnímané ako vyjadrenie sympatií pre nacistickú ideológiu a pravicový extrémizmus. V mnohých krajinách je tak svastika zakázaná.

2. Ichthys

Ichthys je grécky výraz pre rybu. Ide o jednoduchý symbol, ktorý sa zvykne nazývať aj Ježišova ryba. Tento znak bol využívaný ranými kresťanmi v dobách, keď bolo kresťanstvo nelegálne a jeho vyznávači boli prenasledovaní.

Shutterstock

Ichthys slúžil ako ich tajné heslo. Tento symbol si zvolili zrejme preto, lebo samotné ryby majú v kresťanskom učení veľký význam a stretávame sa s nimi na viacerých stránkach Biblie. Ježiš napríklad nakŕmil hladujúce zástupy rybami a chlebom, apoštol Peter (ale nielen on) bol rybár a celkovo je rybám prisudzovaný veľký symbolický význam.

Aj dnes sa Ichthys spája hlavne s kresťanstvom, hoci existujú dôkazy o jeho používaní aj v predkresťanskej dobe. Vtedy symbol ryby predstavoval plodnosť a často sa spájal s bohmi, ako Afrodita či Atargata. Spájal sa s ľudskou sexualitou a nazýval sa aj „Veľká matka“. Ako hovorí už názov, ľudia si ho spájali s materstvom a plodením.

3. Mier

Medzi najznámejšie symboly mieru patrí najmä holubica so zelenou vetvičkou v zobáku. Tá bola zrejme prevzatá z biblického príbehu o Noemovi a jeho rodine. Jeden z najpopulárnejších mierových symbolov vytvoril umelec Gerald Holtom v roku 1958.

Ide o kruh, v ktorom sa nachádza kombinácia vlajkových signálov písmen N a D, čo odkazuje k slovnému spojeniu nuclear disarmament (jadrové odzbrojenie). Holtom symbol vytvoril pre britské hnutie, ktoré bojovalo proti jadrovým zbraniam, ale potom ho prevzali aj rôzne iné mierové hnutia, napríklad hippies. Aj dnes je najčastejšie používaný ako symbol mieru.

Profimedia
Ako si Slováci vychutnávajú tresku? Ukázali nám to v tejto kreatívnej výzve

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako si Slováci vychutnávajú tresku? Ukázali nám to v tejto kreatívnej výzve

4. Obrátený kríž

Obrátený kríž sa dnes najčastejšie spája so satanizmom, v skutočnosti je jeho pôvod kresťanský. Nazýva sa totiž aj Kríž svätého Petra a odkazuje na udalosť z obdobia raného kresťanstva. Apoštol Peter bol totiž – podobne ako Ježiš – odsúdený za šírenie kresťanstva na trest smrti ukrižovaním.

Peter však vyhlásil, že nie je hoden zomrieť tak, ako zomrel Kristus, takže žiadal, aby ho ukrižovali naopak, teda dolu hlavou. O Petrovom ukrižovaní sa dočítame v rôznych apokryfoch, ale aj v iných kronikách. Kresťania teda obrátený kríž vnímali ako vyjadrenie pokory a úcty.

Obrátený kríž však neskôr prevzali satanisti z okruhu Antona Szandora LaVeya. Pre nich symbolizoval hlavne štyri živly prírody a zároveň odmietnutie kresťanstva a jeho hodnôt. Do istej miery išlo aj o zosmiešnenie posvätného symbolu kresťanov.

Shutterstock

5. Dávidova hviezda

Dávidova hviezda je vnímaná ako symbol židovskej identity a judaizmu (nájdeme ju aj vo vlajke Izraela). Je tvorená dvomi rovnakými trojuholníkmi. Šesťcípa hviezda sa nazýva Dávidova preto, lebo podľa tradície bol práve tento symbol vyrytý na štítoch bojovníkov biblického kráľa Dávida.

V skutočnosti je však pôvod Dávidovej hviezdy omnoho starší než judaizmus. Používala sa pri rôznych iných náboženstvách a v súvislosti so Židmi sa tento symbol prvýkrát objavil asi v 7. storočí pred n. l. Hviezda bola vnímaná aj ako prostý dekoratívny prvok.

V nacistickom Nemecku a na okupovaných územiach boli práve žltou Dávidovou hviezdou označovaní všetci Židia nad šesť rokov. V jej strede musel byť tiež nápis Jude (Žid).

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.