Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 18.1.2025
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Perfekcionizmus ako dobrý sluha, ale zlý pán. Ako ho využiť vo svoj prospech?

Ako perfekcionizmus ovplyvňuje tvoj život?


Niektorí ľudia majú v živote veľa problémov, iní ich zas majú asi menej, pretože ich do stavu hnevu a zlosti vie priviesť aj to, či je toaletný papier otočený smerom k stene alebo od steny. Ale nie, samozrejme, že ide len o humor. Ak však má v tvojom živote miesto perfekcionizmus, asi si sa veľmi nezasmial.

Perfekcionizmus môže byť dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane môže byť hnacou silou pre dosiahnutie výnimočných výsledkov, na druhej strane môže viesť k stresu, úzkosti a dokonca k paralýze pri rozhodovaní. Ako teda rozpoznať, či si perfekcionista?

Charakteristika perfekcionistu

  1. Nikdy nie si spokojný so svojou prácou. Aj keď dosiahneš vynikajúce výsledky, máš pocit, že to stále nie je dostatočne dobré. Tento neustály pocit nedostatočnosti môže viesť k nekonečnému zlepšovaniu sa a prepracovávaniu projektov, čo môže spôsobiť únavu a vyhorenie.
  2. Máš obavy z chýb. Strach z chyby ťa môže paralyzovať a zabrániť ti v pokuse o nové zážitky a skúsenosti. Perfekcionisti často vnímajú chybu ako osobné zlyhanie namiesto príležitosti na učenie sa a rast.
  3. Stanovuješ si extrémne vysoké štandardy. Tvoje očakávania sú často také vysoké, že sú pre teba (alebo pre ostatných) takmer nedosiahnuteľné. To môže viesť k pocitu frustrácie a nespokojnosti, bez ohľadu na to, ako veľa práce si vynaložil.
  4. Prokrastinácia kvôli strachu z nedokonalosti. Niekedy môžeš odkladať úlohy, pretože máš pocit, že nie si dostatočne pripravený alebo že tvoja práca nebude dokonalá. Toto môže viesť k zacykleniu sa v prokrastinácii a úzkosti.
  5. Veľká citlivosť na kritiku. Perfekcionisti často veľmi ťažko znášajú kritiku alebo negatívne spätné väzby, pretože ju vnímajú ako potvrdenie svojich obáv o nedostatočnosti.

Mohlo by ťa zaujímať:

Je tvoj partner psychopat? Odpoveď ti ukážu tieto znaky jeho správania

Ako sa vyrovnať s perfekcionizmom?

  1. Nastav si realistické ciele. Uč sa rozlišovať medzi vysokými štandardmi a nerealistickými očakávaniami.
  2. Uznaj a oslavuj svoje úspechy. Ak sa definuješ ako perfekcionista, zameraj sa na to, čo si dosiahol, namiesto toho, aby si sa zameriaval na to, čo si mohol urobiť lepšie.
  3. Prijmi chyby ako súčasť učenia. Chyby sú nevyhnutnou súčasťou rastu a vývoja. Namiesto toho, aby ťa paralyzovali, sa zameraj na to, že sa z nich pokúsiš vyťažiť čo najviac poučenia.
  4. Pracuj na svojich reakciách na kritiku. Skús vnímať konštruktívnu kritiku ako cestu k zlepšeniu, nie ako útok na tvoju osobu.
  5. Hľadaj pomoc, ak ju potrebuješ. Ak cítiš, že tvoj perfekcionizmus negatívne ovplyvňuje tvoj život, neboj sa obrátiť na profesionála.
  6. Nauč sa rozpoznávať „dostatočne dobré“. Nauč sa rozpoznať bod, v ktorom tvoja práca dosahuje „dostatočnú kvalitu“. Niekedy môže byť 80 % úsilie viac ako dostatočné.
  7. Prioritizuj úlohy. Perfekcionisti často strácajú veľa času zdokonaľovaním detailov, ktoré v konečnom dôsledku nemajú veľký vplyv na celkový výsledok. Nauč sa rozlišovať, ktoré aspekty projektu sú kľúčové a vyžadujú tvoju maximálnu pozornosť a ktoré môžu byť „dobré“ bez toho, aby boli „perfektné“.
  8. Nastav si časové limity. Nauč sa pracovať s časovými limitmi, aby si predišiel nekonečnému zdokonaľovaniu. Časové obmedzenia ťa prinútia zamerať sa na to, čo je najdôležitejšie, a pomôžu ti dosiahnuť väčšiu produktivitu.
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.