Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Perieš svoje nové oblečenie predtým, ako si ho oblečieš? Tu je odpoveď, či by si v tom mal pokračovať

Je potrebné prať nové oblečenie?


Na svete existuje veľmi veľa vecí, nad ktorými sa človek bežne len tak nezamýšľa. Jednak preto, že pojem voľný čas väčšine z nás veľa nehovorí, a jednak preto, že ich máme už natoľko zautomatizované, že sa nezamýšľame nad tým, prečo ich robíme. Napríklad jednoduchá otázka: Perieš nové oblečenie, ktoré si si kúpil, predtým, ako si ho prvýkrát oblečieš?

Asi to tak väčšina z nás robí, že si svoje nové, čerstvo kúpené oblečenie vyperie predtým, ako si ho oblečie. Prečo to tak vlastne robíme? Je to potrebné? Odpoveď je jednoznačná. Nie. Teda, nie, nie je to potrebné, je to doslova nevyhnutné a mal by si to tak robiť vždy. Prečo? Tu je odpoveď.

V priebehu 21. storočia sa spoločnosť Inditex stala jedným z najväčších hráčov na poli textilného sektora naprieč celým svetom. Ide o nadnárodnú odevnú spoločnosť so sídlom v Španielsku. Navrhuje a vyrába oblečenie pre viac ako 6 600 obchodov v 88 krajinách sveta. Industria de Diseño Textil, S.A. zastrešuje známe značky ako Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho, Zara Home či Uterqüe.

Je teda pochopiteľné, že ak sa chceme baviť o tom, čo sa deje s oblečením predtým, ako sa dostane k tebe domov, má k tomu čo povedať niektorý zo zamestnancov. Upozorňujeme ťa ale už teraz vopred, že v nasledujúcich riadkoch sa dočítaš o veciach, ktoré ti doteraz ani nenapadli a nie sú práve najpríjemnejšie.

Bývalá reprezentantka Slovenska v hádzanej: Máš 25 a zrazu ti dôjde, že si nepoužiteľná v bežnom živote. Šport je krásny, ale treba vedieť, kedy prestať

Mohlo by ťa zaujímať:

Bývalá reprezentantka Slovenska v hádzanej: Máš 25 a zrazu ti dôjde, že si nepoužiteľná v bežnom živote. Šport je krásny, ale treba vedieť, kedy prestať

Videl som veci…

To, čo sa podľa slov niektorých zamestnancov spoločnosti Iditex deje v kabínkach predajní, určite stojí za zmienku. Ak si otázke, či perieš nové oblečenie, doteraz nevenoval dostatok pozornosti, sme presvedčení, že zmeníš názor. Veľa predavačiek sa na sociálnych sieťach vyjadrilo o nedostatočnej hygiene, ktorú si všimli u klientov, ktorí si berú oblečenie na skúšanie do šatní.

Prvým a základným porušením hygieny je to, že mnohí zákazníci oblečenie, ktoré si vyskúšali, no nesedí im, často len hodia na podlahu a nechajú ho tam. Okrem toho, že podlaha kabínky je sama osebe špinavá, ľudia, ktorí tam prichádzajú, na takto pohodené oblečenie šliapu a zanesú ho špinou. Zamestnanci tieto kúsky potom len dobre vytrasú a znova ich poskladajú alebo zavesia.

Shutterstock

To je iba začiatok. Ak ti to doteraz nedošlo, tak áno, pohybujú sa medzi nami aj ľudia majúci rôzne ochorenia, ktoré môžeš dotykom s nimi „použitým“ oblečením dostať tiež. Sú to napríklad diagnózy ako svrab, vši či rôzne plesne, ktoré sa môžu šíriť zdieľaním odevu, ktorý predtým nosila infikovaná osoba.

A to sme stále ešte iba v kabínke, resp. v obchode. K problematike toho, či perieš svoje nové oblečenie, máme toho pripraveného ešte viac.

V sklade aj doma, nebezpečenstvo číha všade

O tom, ako oblečenie cestuje zo skladov a výrob do predajní, radšej detailne hovoriť ani nebudeme. Tí, ktorí pracujú s oblečením, vedia potvrdiť, akým rizikám je oblečenie na ceste zo skladu do obchodu vystavené. Aj keď sú odevy balené v samostatných vreckách, tieto vrecká sa môžu roztrhnúť, čo umožňuje hromadenie prachu, roztočov a nečistôt a ich ukladanie sa na odeve.

Mohlo by ťa zaujímať:

Mladá slovenská dizajnérka tvorí jedinečné oblečenie bez odpadu. Obliekla Jasminu Alagič, herečku na Českého slávika aj speváčku v seriáli Vedma

Vráťme sa ale ešte do obchodu. Je bežnou praxou, že ľudia si kúpia oblečenie bez toho, aby si ho vyskúšali, idú domov, tam si ho skúsia a potom, keď zistia, že im nesedí, sa vrátia do obchodu so žiadosťou reklamovať ho.

Lenže to oblečenie si už obliekli, takže sa stáva „poškvrnené“ dotykom s ich telom, nehovoriac o podozrivom zápachu, ktorý na seba odev od nositeľa preberá. A ešte je tu jedna skupina ľudí.

Noc etikety

Sú medzi nami aj také indivíduá, ktoré si kúpia kus oblečenia len preto, aby si ho obliekli na jednu príležitosť. Štítok na odeve nechajú nepoškodený, odev nosia celé hodiny a potom ho na druhý deň prinesú späť do obchodu s tým, že ho chcú vrátiť. Uvedomuješ si, čo znamená nepoškodený štítok?

Že to oblečenie ani nevyprali. A ak to neurobili oni doma, predavači v obchode to teda určite neurobia. Takto použité oblečenie potom dajú späť na stojan a odtiaľ do tvojej domácnosti.

Shutterstock

Keď to všetko zhrnieme, nie je možné, že by si si ešte niekedy obliekol niečo, čo si si práve kúpil, skôr, ako si to doma vyperieš. Zdá sa byť jasné, že prvou a najlepšou vecou, ktorú musíš po kúpe nového oblečenia urobiť, je vyprať ho, aby si sa vyhol kontaminácii vecami, ako sú vši, dermatitída, alergie alebo vyrážky.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.