S Brazíliou sa spája jeden veľký paradox. Piata najväčšia krajina na svete rozlohou, šiesta počtom obyvateľstva, ktorá hraničí so všetkými juhoamerickými štátmi okrem Čile a Ekvádoru, sa môže sa pochváliť bezkonkurenčnou pestrosťou rastlín, živočíšstva aj ľudských kultúr. No predsa ju ročne navštívi len toľko turistov, čo samotný Berlín.
Prečo je to tak? Brazília zrejme dopláca na svoju polohu „od ruky“, keďže sa nachádza ďaleko od klasických turistických hotspotov, ako sú napríklad Európa + Stredomorie či východná Ázia. Brazília toho dokáže turistovi ponúknuť fakt veľa a je úplne unikátna v mnohých ohľadoch:
Rozmanité obyvateľstvo
Brazília je vo svete vnímaná ako krajina s úžasnou ľudskou rozmanitosťou, čo je úplne zaslúžený prívlastok. V krajine sa hovorí 180 jazykmi a obyvateľstvo pozostáva z pestrých etnických skupín. Takmer polovica obyvateľov nesie označenie pardo, čiže miešanec.
Od roku 1908 začali do krajiny prúdiť imigranti z Japonska. Dnes vďaka tomu nájdeme v Brazílii najpočetnejšiu zahraničnú komunitu Japoncov, ktorú tvorí až 1,5 milióna brazílskych Japoncov. Brazílskym Japoncom svet vďačí za bojové umenie brazílske jiu-jitsu alebo fantastickú repliku japonského chrámu zo 14. storočia, ktorá sa nachádza v São Paulo.
V minulosti bola Brazília jedným z najväčších dovozcov čiernych otrokov z Afriky. Dnes v krajine žije asi jeden milión černochov. Podobne ako v USA, aj v Brazílii je táto temná minulosť veľmi citlivou témou. Otroctvo bolo v krajine zrušené až v roku 1888 a stále predstavuje pomerne čerstvú ranu.
Asi najbizarnejšiu etnickú skupinu v Brazílii predstavujú takzvaní Confederados. Ide o potomkov obyvateľov americkej Konfederácie, ktorí po porážke v občianskej vojne ušli do zahraničia. Niekoľko tisícok amerických južanov dodnes organizuje festivaly oslavujúce Konfederáciu a udržiava staré zvyky. V roku 1875 táto komunita dokonca založila vlastné mesto Americana.
Tí sa jednoducho vedia baviť!
Brazílčania sa radi bavia. To je fakt. Asi najlepšie to môžeme vidieť v prípade legendárneho karnevalu v Rio de Janeiro. Najväčší karneval sveta každoročne privíta asi dva milióny ľudí, ktorí s nadšením sledujú pestrofarebné vozy prechádzajúce ulicami. Pestrofarebná paráda slúži primárne na prezentáciu miestnych škôl samby.
Za zmienku určite stoja brazílske novoročné oslavy. Rituály, spojené s týmto sviatkom, vychádzajú prevažne z náboženstva kandomble, ktoré v sebe spája tradície kresťanstva a západoafrické zvyky. Počas novoročných osláv preto Brazílčania zvyknú na hladinu mora vypúšťať malé člnky s darmi, ktoré im majú zaručiť šťastie v novom roku. Duchovnú očistu zasa sľubuje oblečenie bielej farby na Nový rok, čo je ďalšia tradícia vychádzajúca z kandomble.
Odvrátená stránka
Brazília nie je len nikdy nekončiaci festival a krajina má aj svoju odvrátenú stránku. Vo veľkých mestách sa vytvárajú extrémne chudobné štvrte, takzvané favely, v ktorom prekvitajú asi všetky formy zločinu, hriechov a nerestí. Favely sa zároveň stali vyhľadávanou atrakciou pre extrémne bohatých turistov (hlavne zo zahraničia), ktorí v pohľade na spoločenské dno nachádzajú zvrátené potešenie.
Brazílska Fortaleza sa v roku 2005 stala dejiskom bankovej lúpeže, ktorá bola niekoľko rokov považovaná za najväčší zločin svojej kategórie. Páchateľom sa podarilo vykopať tunel pod bankou, preniknúť do sejfu a ukradnúť odtiaľ päť kontajnerov s bankovkami o celkovej hmotnosti 3,5 tony.
Ukradli hotovosť v hodnote okolo 160 miliónov realov, čo pri vtedajšom kurze predstavovalo 71,6 milióna amerických dolárov. Polícii sa podarilo zadržať len časť z páchateľov a zaistiť len zlomok ukradnutých peňazí.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane