Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

Animal Crossing: New Horizons je populárny herný titul na Nintendo Switch, ktorý si svoju premiéru odbil v závere marca. Ochranárska organizácia PETA vycítila príležitosť opäť využiť hry ako bizarný spôsob zviditeľňovania sa.

Hlavnou náplňou Animal Crossing je život na ostrovčeku, obývanom rozmanitými zvieratami, budovanie dediniek a interakcia s ostatnými postavami. Skvelým predajom okrem nadšených recenzií nepochybne pomohla aj pandémia koronavírusu, ktorá spôsobila nárast dopytu po virtuálnom bezstarostnom útočisku plnom roztomilých zvieratiek.

profimedia

Tento fiktívny svet nie je bezstarostný tak úplne pre každého a PETA, s ktorou sa spájajú mnohé kontroverzie, vydala ku hre vegánskeho sprievodcu. Návod hráčom objasňuje, ktoré herné činnosti nie sú vegánske a ktorým by naopak, ako správni vegáni, mali venovať čas. Takýmto spôsobom sa snaží upozorniť na utrpenie virtuálnych zvierat, ktoré žiadne utrpenie necítia.

Hráč by v žiadnom prípade nemal zbierať mušle a kraby, loviť ryby, chytať hmyz či dovoliť postavičkám založiť výstavisko rýb a hmyzu. Problematická je aj psia búda, keďže jej súčasťou je ťažká a krátka reťaz, ktorá psom môže spôsobiť bolesť (len tým skutočným, opäť pripomíname, že virtuálne zvieratá bolesť necítia).

https://www.instagram.com/p/CAu1fXMgo2E/

Samozrejmosťou sú obmedzenia v prípade stravy – hráč by mal konzumovať výhradne ovocie a zeleninu. To by nemalo byť problém, lebo hra ponúka bohatý výber rastlinnej stravy. Netreba zabúdať na oblečenie. Hráč by podľa PETA mal svoju postavičku obliekať jedine do odevov vyrobených z rastlinných vlákien a syntetických materiálov.

https://www.instagram.com/p/CAu1dE2hf6d/

Môže to vyzerať, že PETA sa snaží hráčov pripraviť o všetku zábavu, stále sa ale nájde dosť herných aktivít, ktoré naopak organizácia odporúča. Napríklad mierumilovné skúmanie ostrova, hru na hudobné nástroje alebo intenzívny vegánsky aktivizmus.

https://www.instagram.com/p/CAu2YC_gQBU/

PETA pripravila pár tipov dokonca aj k téme, ako sa stať vegánskym aktivistom priamo v hre a propagovať vegánsky životný štýl medzi ostatnými hráčmi.

Navrhuje pomenovať svoju dedinku „Veganville“ (*facepalm*) alebo vytvárať dizajny odevov s vegánskymi heslami. PETA sa na sociálnych sieťach dokonca pochválila videom z demonštrácie v Animal Crossing, na ktorej jej členovia protestovali proti tomu, že NPC postava chová ryby v zajatí.

Na záver PETA uvádza stanovisko, v ktorom tvrdí, že Animal Crossing: New Horizons nijakým spôsobom neodsudzuje, práve naopak. Virtuálne antropomorfické zvieratká údajne môžu hráčom ukázať, ako blízko k sebe majú ľudia a zvieratá. Rozporuplná kampaň sa medzi hráčmi nestretla s veľkým pochopením a celkom pochopiteľne prevládajú posmešné reakcie.

Zdroj: peta.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť