Utorok 24.5.2022
sk
Ela
, Vanesa
cz
Jana, Vanesa

 Petržalská škola A. Karpova sa premenuje opäť na Základnú školu Černyševského

Dôvodom žiadosti o premenovanie bol nesúhlas s ruskou propagandou, a tým aj s osobou A. Karpova.


Základná škola A. Karpova v bratislavskej Petržalke sa po schválení Ministerstvom školstva SR opäť vráti k svojmu pôvodnému názvu ZŠ Černyševského. Ako informuje mestská časť na svojej webovej stránke, dôvodom žiadosti o premenovanie školy bol nesúhlas s ruskou propagandou, a tým aj s osobou Anatolija Karpova, po ktorom bola škola pomenovaná.

Petržalka od začiatku odsudzuje vojnu na Ukrajine a predovšetkým jej iniciátora. „Od vypuknutia konfliktu sa snažíme hájiť záujmy našich východných susedov, či už vo forme poskytovania humanitárnej pomoci alebo iniciovaním viacerých prejavov solidarity,“ konštatuje mestská časť.

TASR

Ako dodáva, schvaľuje postoj petržalskej ZŠ, ktorá od decembra 2018 niesla meno šachového veľmajstra Anatolija Karpova a rozhodla sa navrátiť k svojmu pôvodnému názvu. „Ako je známe, A. Karpov ako poslanec Štátnej dumy Ruskej federácie zahlasoval za uznanie samozvaných republík v Luhanskej a Doneckej oblasti na Ukrajine, čím prispel k legitimizovaniu vojny, v ktorej umierajú nevinní ľudia,“ vysvetlila samospráva.

Proces premenovania inštitúcie bol podľa Petržalky pomerne zdĺhavý. Mestská časť ako zriaďovateľ školy vyjadrila po internej diskusii a schválení odňatia čestného názvu radou školy s týmto návrhom súhlas a jeho písomnú podobu odoslala na ministerstvo školstva, ktoré návrh schválilo. ZŠ Černyševského navštevuje podľa samosprávy najviac ukrajinských detí, vrátane tých, ktoré utiekli pred vojnou.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť