Telo potrebuje vodu na správne fungovanie, ale nadmerný príjem tekutín môže mať vážne zdravotné následky. Obličky dokážu odstrániť len 0,8 až 1,0 litra vody za hodinu a veľmi vysoký príjem vody môže narušiť rovnováhu elektrolytov v tele, informuje Medical News Today.
Príliš veľa vody môžeme prijať napríklad pri náročnom športovom tréningu či počas leta, keď máme kvôli vysokým teplotám a poteniu tendenciu prijímať tekutiny neustále.
Príznaky intoxikácie vodou môžu byť vágne alebo nešpecifické – môžu zahŕňať zmätenosť, dezorientáciu, nevoľnosť a vracanie. V zriedkavých prípadoch môže intoxikácia vodou spôsobiť opuch mozgu a stať sa smrteľným.
Intoxikácia vodou, známa aj ako otrava vodou, je narušenie funkcie mozgu spôsobené pitím príliš veľkého množstva vody. Tým sa zvyšuje množstvo vody v krvi. To môže zriediť elektrolyty v krvi, najmä sodík. Sodík pomáha udržiavať rovnováhu tekutín vo vnútri a mimo buniek.
Keď hladina sodíka klesne v dôsledku nadmernej spotreby vody, tekutiny putujú zvonku do vnútra buniek, čo spôsobuje ich opuch. Keď sa to stane mozgovým bunkám, môže to byť nebezpečné a dokonca život ohrozujúce.
Koľko vody je už veľa?
K nadmernej hydratácii a intoxikácii vodou dochádza vtedy, keď človek vypije viac vody, ako sa dokážu jeho obličky zbaviť močom. Množstvo vody nie je jediným faktorom – svoju úlohu zohráva aj čas.
Podľa údajov uvedených v štúdii z roku 2013 môžu obličky vylúčiť približne 20 až 28 litrov vody denne, ale každú hodinu môžu odstrániť najviac 0,8 až 1,0 l. Autori štúdie uvádzajú, že príznaky hyponatriémie (otravy vodou) sa môžu objaviť, ak človek vypije 3 až 4 litre vody v krátkom čase. Neuvádzajú však konkrétny časový odhad.
Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) neexistujú žiadne oficiálne usmernenia o tom, koľko vody človek potrebuje denne vypiť. Správne množstvo sa líši v závislosti od faktorov, ako je telesná hmotnosť, úroveň fyzickej aktivity či podnebie.