Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 10.1.2025
sk
Dáša
cz
Břetislav
Premium odznak

Pili všetci, vždy a všade. História alkoholu a alkoholizmu na Slovensku

Alkoholom nepohrdli muži, ženy, deti, mnísi a ani národná inteligencia.


Boj s alkoholizmom

Večný boj

Nadmerné pitie vôbec nie je moderným fenoménom, zmienky o alkoholizme sa objavujú už v stredovekých zdrojoch. Za skutočné „storočie smädu“ historici označujú 16. storočie, keď sa vo veľkom prejavili negatívne javy spojené s opilectvom.

Množstvo záznamov, napríklad aj zo súdnych pojednávaní, opisuje vyčíňanie ľudí pod vplyvom alkoholu. Z tohto obdobia pochádzajú aj prvé právne pokusy bojovať proti nadmernému pitiu, avšak zdá sa, že boli žalostne neefektívne.

Národné obrodenie

Z tvorby slovenských literárnych velikánov veľmi dobre vieme, aké deštruktívne následky malo pijanstvo na slovenský ľud v 19. storočí. Národovci si všímali, že tento problém súvisí s neslobodným postavením poddanstva. Zemepáni často poddaných priamo či nepriamo navádzali k pijatike, na čom zarábali a zároveň si tak nad ľudom udržiavali kontrolu.

V rámci Uhorska boli protialkoholické hnutia najsilnejšie práve na Slovensku. Sami Slováci priznávali, že na Slovákmi obývanom území sa pije najviac v celej krajine a najhoršie sú postihnuté horské a podhorské regióny.

Lieh, špiritus, je najzúrivejším nepriateľom človečenstva, v ňom je prameň hmotnej biedy a duševnej spustlosti.

Ambro Pietor

Slovenskí národovci vo veľkom bojovali proti alkoholu. Žiaľ, ako to tak býva, často práve tí najväčší bojovníci mali k poháriku blízko. V Turčianskom sv. Martine, centre slovenského národného života v 19. storočí, nebolo vzácne nájsť „najlepších synov národa“ povaľovať sa opitých v jarkoch. Tieto incidenty, samozrejme, radi zneužívali politickí oponenti na ich škandalizáciu.

Piť či nepiť?

Vlády veľmi dlho nedokázali na masové pijanstvo zareagovať. Aj v tomto prípade boli dôvodom peniaze. Na jednej strany si štáty uvedomovali všetky negatívne javy spojené s alkoholom, zároveň sa báli jeho konzumáciu potláčať, lebo bez chľastu by prišli o spoľahlivý zdroj financií. Z alkoholizmu, samozrejme, profitovali aj výrobcovia alkoholu a krčmári, ktorí si chránili svoje záujmy.

História alkoholu a alkoholizmu na Slovensku je bohatá. Už pred stáročiami si mnohí uvedomili jeho negatívne vlastnosti a bojovali proti nemu.
Múzeum školstva a pedagogiky

Na druhej strane barikády stáli najčastejšie predstavitelia inteligencie, učitelia, richtári či duchovní. Prvé moderné kampane proti alkoholizmu vznikli vo Veľkej Británii a v USA a väčšinou boli iniciatívou spolkov či jednotlivcov. Populárnou formou bola divadelná hra, ktorá pomocou zrozumiteľného príbehu opisovala, ako nepekne môže dopadnúť jeden alkoholik.

Slovenské spolky triezvosti

V zahraničí a rovnako aj u nás sa protialkoholické spolky delili na dva hlavné prúdy – istá časť bojovala len proti nadmernému požívaniu alkoholických nápojov (niektorým prekážala len pálenka), ďalšie sa zasa konzumáciu alkoholu snažili úplne vykynožiť.

Významnou udalosťou v slovenskom prostredí bolo založenie Ústredného spolku zakladateľov spolkov miernosti, ktoré prebehlo v obci Veselé. Dobová slovenská tlač uvádza, že na obede sa tu podávala len čistá voda. Na Slovensku vzniklo celkovo asi 500 spolkov miernosti.

Náš ľud by bol pod slnkom najlepší, keby nie pijatika.

Andrej Hlinka

Ambicióznym plánom bola snaha zjednotiť všetky spolky striedmosti v celom Uhorsku do jednej organizácie. Takisto vznikla petícia, ktorá žiadala zavedenie vysokej dane na lieh, zákaz pálenia z niektorých plodín a pokutovanie opilcov. Revolučné udalosti z rokov 1848 – 1849 však zatienili tieto témy.

V roku 1879 bol prijatý zákon definujúci priestupok pohoršujúceho opilstva, ktorý pokutou trestal opilcov na verejnosti, ale aj tých, čo predávali alkohol opitým či neplnoletým osobám. Existovala tiež právna úprava, prostredníctvom ktorej mohla osoba (najčastejšie manželka) nahlásiť opilca úradom. Tie ho následne mohli označiť za finančne nezodpovednú osobu, čím čiastočne stratil kontrolu nad majetkom.

Dvadsiate storočie

Na tieto zákony nadviazali ďalšie úpravy z čias Československej republiky. V roku 1922 bol prijatý zákon, ktorý zakázal predávať alkoholické nápoje maloletým.

So vznikom Československej republiky súvisí aj bizarná epizóda čiastočnej prohibície. Na svedomí ju má lekár Vavro Šrobár, ktorý bol po vzniku nového štátu poverený správou Slovenska. Minister s plnou mocou pre správu Slovenska sa ako zarytý abstinent rozhodol bojovať proti pálenke.

Profimedia

Neprehľadný, mätúci a ťažko vymožiteľný zákon zakázal v krčmách a pohostinstvách nalievanie pálenky do pohárikov. Taktiež revidoval licencie na výrobu a distribúciu liehu, s čím sa spájala masívna korupcia. Zákon vyvolal veľkú nevôľu medzi ľudom a zároveň sa dal ľahko obchádzať – slovenskí výrobcovia vyvážali lieh do českých krajín, odkiaľ sa vracal ako český produkt, na ktorý Šrobár nemal dosah. Formálne bol prohibičný zákon zrušený až v roku 1929.

Počas komunistického režimu štát označil alkoholizmus za nepriateľa. Komunistická strana opísala všetky negatívne javy, ktoré so sebou prináša (rozvrat rodín, kriminalita, nehodovosť…), a verila, že zásah zvrchu tento problém vyrieši. Záchytky boli vytvorené v roku 1951 a mali slúžiť ako vstupná brána do siete protialkoholických liečební. Represívny charakter týchto opatrení však nepriniesol svoje ovocie. Pri boji so závislosťou je najdôležitejšie to, aby po zmene túžil človek sám.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.