Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert
Zdroj: ©Shutterstock

Pitie kaktusovej vody ťa skôr zabije, ako udrží pri živote! 5 mýtov o prežití, ktoré sú úplným nezmyslom

Prežitie v divočine je veda sama osebe. Niektoré techniky sa môžu zdať logické, ale sú to mýty, ktoré ťa môžu stáť život!

MÝTUS: Akýkoľvek druh prístrešia je lepší ako žiadny

Či už ste stratení v oblasti s dusným teplom, alebo mrazivým chladom, nájsť si úkryt je dôležité. Pokiaľ je to ten správny druh úkrytu.

V horúcich podmienkach je najlepšie postaviť si prístrešok s primeraným prúdením vzduchu, aby ste sa nepotili a nestratili cennú vodu. Prístrešok je ideálnym miestom na pobyt počas najväčších horúčav dňa. Mal by poskytovať ochranu pred priamym slnečným žiarením.

Chladné prostredie si vyžaduje prístrešok, ktorý dokáže blokovať vietor a maximálne izolovať teplo. A ešte skôr ako v ňom založíte oheň, uistite sa, že dym môže bezpečne unikať.

MÝTUS: Vysajte jed z hadieho uhryznutia

Vysávanie jedu z hadieho uhryznutia je pomerne bežný filmový mýtus. Ale rozhodne to nie je dobrý nápad. Pokus vysať jed po útoku hada môže situáciu, naopak, zhoršiť. Už len priloženie úst na uhryznuté miesto môže viesť k infekcii. Ďalší nezmysel s tým spojený je aj rozrezanie rany a vytlačenie jedu. Oba tieto zásahy by mohli poškodiť nervy a krvné cievy.

Andrej Jakubík

Zmija nosorohá – Bitis nasicornis

Odporúčame prečítať:

Vyliata voda zamrzla pred dopadom na zem a z oblohy padali mŕtve vtáky. Tak vyzerala najstudenšia zima v histórii meraní na Slovensku

MÝTUS: Ak sa napichnete, vytiahnite predmet

Prepichnutie kože a zapichnutie predmetu do tela vyžaduje okamžitý tlak na takto postihnuté miesto a materiál absorbujúci krv treba priložiť okolo. Ale ak nôž alebo iný predmet ostane v rane – nevyťahujte ho.

Jeho vybratím môžete otvoriť hlbšiu ranu a odstrániť tlak, ktorý predmet vo vnútri vyvíja. Tým, že ponecháte predmet vo svojom tele, v podstate zapcháte dieru. A to platí aj pre tie najmenšie napichnutia.

A nemusí to byť iba nôž. V roku 2004 urobil biológ a propagátor ochrany prírody Steve Irwin fatálnu chybu. Pri natáčaní dokumentu o prírodných krásach Veľkej útesovej bariéry ho ostňom zasiahla raja. Irwin si osteň automaticky vybral a do niekoľkých minút bol mŕtvy. Jeho smrť otriasla svetom a krátko po nej sa začali vynárať okolnosti celej tragédie. Mnoho odborníkov dodnes tvrdí, že ak by si Irwin osteň nevybral, mohol prežiť.


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.