Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Tiež patríš k tým divákom, ktorí plačú pri dojemných filmoch, a spotrebuješ celú zásobu papierových vreckoviek? Vôbec sa za to nemusíš hanbiť! Výskumy špičkových vedcov totiž hovoria, že pri filmoch zvyknú plakať väčšinou ľudia, ktorí sú empatickejší, vedia lepšie zvládať svoje emócie a pri prekonávaní problémov sú silnejší.

Neuroekonóm Paul J. Zak, ktorý výskum viedol, poznamenal, že hoci citliví ľudia vedia, že filmové príbehy sú fiktívne, dokážu sa emocionálne napojiť na postavy či príbeh natoľko, že ich regulérne dojme. Podľa výslednej štúdie sú títo ľudia zároveň psychicky odolnejší a neboja sa dávať najavo svoje emócie. To svedčí o ich veľkej odvahe, keďže väčšina ľudí sa svoje emócie snaží skrývať.

Woody Harrelson Crying GIF - Find & Share on GIPHY

Liečivá funkcia sĺz

Zároveň stojí za zmienku, že slzy majú očistnú a liečivú funkciu. Plačom sa empaticky dokážeme spojiť s inými ľuďmi či postavami a chápať ich vnútorné rozpoloženie v kontexte udalostí, v ktorých sa ocitli. Zároveň ich vieme vztiahnuť aj na seba a predstaviť si, ako by sme v podobnej situácii reagovali my sami.

Ľudia, ktorí sa pri filmoch neubránia slzám, teda považujú tento prejav emócií za dôležitý a vďaka tomu majú väčšinou väčšiu mieru emocionálnej stability. Títo ľudia majú zároveň hlbšie a trvalejšie medziľudské či partnerské vzťahy, čo súvisí s tým, že si uvedomujú hodnotu druhých a vedia ju oceniť.

Shutterstock

Najmä pri citlivých mužoch sa však stále zvykne hovoriť, že sú „príliš mäkkí“ či „citlivky“, a všeobecne sa učí, že „chlapi“ by plakať nemali. V podstate sa dá povedať, že podobná situácia je aj u žien. Súčasná spoločnosť skrátka prejav emócií vníma ako slabosť.

Ľudia, ktorí sú citlivejší, však toto príliš neriešia a robia len dobre. Plač je prirodzená ľudská reakcia, ktorá je vlastná rovnako mužom aj ženám. Citliví ľudia to dobre vedia, preto si nerobia starosti ohľadom toho, či ich za prejavené emócie bude niekto súdiť.

Shutterstock

Zdroj: NCBI


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.