Fakty o okolitom svete dokážu byť zábavné, a ak poznáš tie správne, môžeš zo seba urobiť hviezdu vo svojom okolí. Existujú totiž isté vedecky podložené fakty, ktoré patria do kategórie tých menej známych, alebo dokonca neznámych. Skrátka ich pozná iba malé percento ľudí. Chceš byť aj ty súčasťou tohto malého percenta?
Tak čítaj a uč sa! Nemaj obavy – nie je to raketová veda.
Spásané akáciové stromy môžu vysielať chemické signály iným stromom, ktoré sa tak stanú smrteľne jedovatými
V roku 1990 Wouter Van Hoven, zoológ z Pretórijskej univerzity, vyšetroval smrť stáda 3000 antilop na juhoafrickom ranči. Pri pozorovaní stáda antilop kudu a žiráf si všimol, že žirafy spásali len niekoľko akáciových listov z jedného stromu a vyhýbali sa všetkému porastu, ktorý bol po vetre. Kudu, naopak, skonzumovali všetko, čo bolo v dosahu.
Van Hoven odhalil veľmi sofistikovanú obrannú metódu, ktorou sa akácie bránia pred bylinožravými zvieratami. Akácie vysielajú chemický signál iným stromom. Signál je etylénový a môže prejsť vzduchom až 50 metrov, čím varuje ostatné akácie. V priebehu piatich až desiatich minút tak „varované“ stromy zvýšia hladinu tanínu vo svojich listoch, čím sa stanú jedovatými na konzumáciu. Kudu túto komunikáciu neodhalili a skonzumovali aj otrávené listy. Preto zahynuli.
Otázkou ale zostáva, kto naučil žirafy, aby sa vyhýbali stromom po vetre tých spásaných?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ľudia cítia niektoré veci lepšie, ako cíti žralok krv
- Aké videnie majú kravy
- Žraloky sú extrémne staré živočíchy aj z pohľadu vesmíru
- A čo takto stretnutie Picassa a Snoop Dogga
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom