Nedávno sme ti priniesli článok, v ktorom sme sa pozerali na to, koľko by mal stáť zásnubný prsteň. Pýtali sme sa odborníka zo zlatníctva a zároveň aj ľudí na ulici. Názory boli, pochopiteľne, rôzne. Keď už vieme cenu, čo samotná kúpa? Na čo si treba dávať pozor, ak sa rozhodneš požiadať o ruku osobu, s ktorou chceš stráviť život, a chceš kúpiť zásnubný prsteň?
Presne na toto sme sa pýtali skúseného odborníka Kamila Panáka zo zlatníctva Panaks. Ten nám dal niekoľko tipov, čomu sa vyvarovať, aby ste zbytočne nezaplatili stovky či tisíce eur v podstate za nič. Zlyhanie často nastáva najmä na základe neznalosti zákazníkov. Poďme sa teda rovno pozrieť na to, kde sú najväčšie problémy.
Na internete vystrája veľa podvodníkov
Ak sa rozhodnete prsteň objednať online, dôkladne si pozrite referencie danej spoločnosti. Či má infolinku, nejaký funkčný kontakt, kde má sídlo, kamenný obchod a tak ďalej, aby ste v prípade akýchkoľvek problémov boli vôbec schopní prsteň vrátiť, reklamovať a podobne. Veľké množstvo e-shopov má multijazyčné stránky a zákazník ani nevie, odkiaľ prsteň vlastne objednáva. Potom nastáva problém.
Ak je prsteň odoslaný z inej krajiny, ako je Slovensko a Česká republika, kde máme jasne stanovenú legislatívu v rámci puncového zákona, potom bežne nastávajú situácie, kde veľké množstvo e-shopov nedodržiava legislatívu v krajine doručenia. Veľa zákazníkov je potom prekvapených, keď im príde šperk, ktorý nie je označený štátnym puncom, nakoľko krajina odosielateľa to nevyžaduje.
Treba si dávať pozor na certifikáty
Certifikáty k drahým kameňom sú samostatnou kapitolou. Je to problematika na dlhšie vysvetľovanie, ale ak je k šperku, napríklad s väčším diamantom, vystavený certifikát len predajcom šperku (s názvom danej spoločnosti), nie je to optimálny variant. Certifikát by som prirovnal k rodnému listu. Ak by ste sa po pár rokoch rozhodli šperk či kameň predať, bez medzinárodného certifikátu sa nepohnete ďalej.
Naša spoločnosť sa snaží k väčšine šperkov s drahými kameňmi dodávať certifikáty vystavené nezávislými gemologickými laboratóriami, ako sú GIA, IGI, HRDAntwerp či EGL Prague. Tieto spoločnosti hodnotia parametre drahých kameňov vo svojich laboratóriách, na základe čoho vystavia certifikát ku šperku, prípadne ku kameňu.
Na základe jedinečného čísla certifikátu, ktoré je často vypálené priamo na drahom kameni, si klient vie priamo na stránkach uvedených laboratórií verifikovať, či daná spoločnosť s daným konkrétnym číslom certifikát vystavila.
Po zadaní čísla certifikátu sa klientovi priamo na stránkach laboratória zobrazí PDF s certifikátom, ktorý by mal klient dostať k svojmu zakúpenému šperku. Toto by mal byť optimálny variant pre zákazníka. Ale, koľko predajcov dodáva ku kameňom takéto certifikáty? Kde má potom zákazník istotu, že má vo svojom šperku drahý kameň a akej vlastne kvality?
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane