Plánuješ kupovať zásnubný prsteň? Pred týmto varuje Slovákov odborník

Pozor, aby si neminul stovky či tisíce eur za nič.


Nie je diamant ako diamant

Veľakrát sa stretávam s tým, že sa mi do rúk dostávajú kamene, ktoré majú certifikát od výrobcu či predajcu a parameter čistoty diamantu (pre viac info nájdete tu) je označený len ako Si, ale čistoty poznáme Si 1, Si 2 a I1/Si 3.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Rozdiel v nákupnej cene obchodníka je medzi Si 1 a Si 3, farbe G-H a pri veľkosti diamantu 0,10 karátu (priemer cca 3,00 mm) až 43 %. To znamená, že diamant s parametrom čistoty Si 3 by mal byť pre zákazníka o 43 % lacnejší pri rovnakej marži obchodníka.

Prírodné verzus laboratórne vytvorené diamanty

Ďalším problémom súčasnosti je, že veľa zákazníkov nechápe alebo nerozumie rozdielu medzi prírodným a laboratórne vytvoreným diamantom a hlavne ani len netušia, aký by mal byť rozdiel v ich cene

Úplným vrcholom je z mojej strany, ak obchodník prezentuje kameň v šperku ako diamant a veľké množstvo zákazníkov ani len netuší, že existujú aj laboratórne vytvorené diamanty, ktoré stoja len zlomok ceny.

Plánuješ kupovať zásnubný prsteň
Shutterstock

Mal som už veľa stretnutí s klientmi, ktorí ani len netušili, že v prsteni majú osadený laboratórny diamant a nie prírodný. Obchodník im to v rámci debaty nepovedal, ale na certifikáte mali jasne uvedené, že ide o laboratórne vypestovaný diamant, čiže obchodník bol „v klídku”. To, že zákazník o tom, že diamant môže byť aj laboratórny, ani len netušil, je na konci dňa problémom zákazníka.

Opätovne ďakujeme pánovi Panákovi za skvelé rady! 🙂


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné