Piatok 19.8.2022
sk
Lýdia
cz
Ludvík

Platiacich cestujúcich vo vlakoch pribudlo, v júni ich bolo viac ako pred pandémiou

Vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko v prvom letnom mesiaci previezli takmer štyri a štvrť milióna platiacich ľudí, celkovo šesť a pol milióna cestujúcich.


Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) v júni tohto roka previezla najviac platiacich cestujúcich od zavedenia bezplatnej prepravy detí, mládeže a dôchodcov v roku 2014.

Ich počet v minulom mesiaci dosiahol 4,24 milióna a oproti rovnakému mesiacu predpandemického roka 2019 vzrástol takmer o 7 %. Počet ľudí, ktorí využili bezplatnú prepravu, v tom istom mesiaci dosiahol 2,2 milióna a v porovnaní s júnom pred troma rokmi klesol o vyše 11 %. Ako národný vlakový dopravca v piatok informoval, v šiestom mesiaci prepravil celkovo 6,44 milióna pasažierov, čo je takmer rovnaký počet ako v júni 2019.

„Cestujúci sa nám do vlakov viditeľne vracajú, hoci napríklad pri starších cestujúcich v bezplatnej preprave ešte vidíme veľkú opatrnosť súvisiacu zrejme s (po)pandemickými obavami,” povedal generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň. „Inflácia spolu s nedostatkom výrobných či opravárenských kapacít extrémne sťažujú čerpanie eurofondov a modernizáciu vozového parku,” poznamenal.

Pexels

Nový grafikon vlakovej dopravy 2022/2023, ktorý bude platiť od decembra tohto roka, by mal priniesť približne 5-percentný nárast počtu vypravených vlakov a najazdených vlakokilometrov v porovnaní so súčasným cestovným poriadkom. „Áno, na niektorých tratiach príde k podstatným zmenám. Samozrejme, ako každý grafikon, ani tento nebude vyhovovať úplne každému cestujúcemu, či samospráve, no na budúci rok opäť plánujeme, ak koronavírus a stav infraštruktúry dovolia, ďalší nárast cestujúcich a tržieb,” uviedol Koreň.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť