Možno si ani len netušil, že existujú psie plemená, ktoré boli vyšľachtené na Slovensku. Každý milovník psov pozná nemeckého ovčiaka, mexickú čivavu či anglického buldoga. Vedel by si ale vymenovať aspoň jednu psiu rasu, ktorá pochádza z našich krajov? Nie? Nevadí. My ti ich teraz predstavíme.
Slovenský kopov
Slovenský kopov je inteligentný a temperamentný poľovnícky pes, ktorý poľuje najmä na diviaky. Vyniká vytrvalým a hlasným sledovaním teplej stopy až niekoľko hodín. Je to inteligentný a pokojný pes. Kopov sa používa predovšetkým ako poľovnícky pes na diviačiu zver, ale je skvelý aj ako strážny pes k domu na dvor.
Tatranský durič
Tatranský durič sa nápadne podobá na predchádzajúce plemeno slovenského kopova. Durič bol totiž vyšľachtený práve z kopova. Hlavne jedince menšieho vzrastu, ktoré nespĺňali štandard slovenského kopova z hľadiska výšky a sfarbenia, sa stali prvými jedincami na začiatku šľachtenia duričov.
Durič je využívaný na lov zveri v horských revíroch Slovenska. Je to inteligentný a temperamentný pes s vyrovnanou povahou, bez známok agresivity alebo bojazlivosti. Napriek jeho priateľskej povahe je náruživý pri práci, odvážny pri kontakte so zverou a má vynikajúci čuch a orientáciu v teréne.
Slovenský čuvač
Slovenský čuvač je mohutný pes s hustou, polodlhou bielou srsťou, ktorá ho dobre chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Je to inteligentný, pokojný a sebavedomý pes a dobrý strážca rodiny. Pôvodne sprevádzal pastierov oviec v Tatrách a chránil príbytok horalov a ich stáda.
Je to veľmi priateľský a samostatný pes. Nie je vhodný do bytu, pretože potrebuje veľa pohybu, a preto sa najlepšie cíti vonku na veľkom dvore. Je to múdry druh psa, ktorý sa rád učí nové povely. Mimo Slovenska je chovaný veľmi málo.
Československý vlčiak
Len málokto vie, že československý vlčiak vznikol krížením vlka s nemeckým ovčiakom. V jeho žilách teda čiastočne koluje krv skutočného karpatského vlka. Toto plemeno bolo vyšľachtené v 50. rokoch 20. storočia a jeho hlavným poslaním bolo stráženie západných hraníc ČSSR.
Je to temperamentný a veľmi aktívny pes. Má mimoriadne dobre vyvinuté zmysly a skvele sa orientuje v teréne. Toto plemeno je silne naviazané na svoju rodinu či svorku. Je to silné plemeno s vytrvalosťou vlka, ale na druhú stranu je ťažšie zvládnuteľný, obzvlášť keď sa v ňom prebudia jeho vlčie inštinkty.
Slovenský hrubosrstý stavač
Slovenský hrubosrstý stavač je druhé najmladšie slovenské národné plemeno. Toto plemeno bolo vyšľachtené z iných psov, hlavne z nemeckých stavačov a poľovníckych psov. Vyznačuje sa typickou hrubou srsťou sivej farby. Bol vyšľachtený ako poľovnícky pes, a preto potrebuje každodenný pohyb. Toto plemeno má aj svoje samostatné kluby chovateľov a teší sa veľkej popularite nielen u nás, ale aj v zahraničí.