Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Možno si ani len netušil, že existujú psie plemená, ktoré boli vyšľachtené na Slovensku. Každý milovník psov pozná nemeckého ovčiaka, mexickú čivavu či anglického buldoga. Vedel by si ale vymenovať aspoň jednu psiu rasu, ktorá pochádza z našich krajov? Nie? Nevadí. My ti ich teraz predstavíme. 

Slovenský kopov 

Slovenský kopov je inteligentný a temperamentný poľovnícky pes, ktorý poľuje najmä na diviaky. Vyniká vytrvalým a hlasným sledovaním teplej stopy až niekoľko hodín. Je to inteligentný a pokojný pes. Kopov sa používa predovšetkým ako poľovnícky pes na diviačiu zver, ale je skvelý aj ako strážny pes k domu na dvor. 

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/dog-breed-slovak-kopov-hound-park-1458076217

Tatranský durič 

Tatranský durič sa nápadne podobá na predchádzajúce plemeno slovenského kopova. Durič bol totiž vyšľachtený práve z kopova. Hlavne jedince menšieho vzrastu, ktoré nespĺňali štandard slovenského kopova z hľadiska výšky a sfarbenia, sa stali prvými jedincami na začiatku šľachtenia duričov. 

Durič je využívaný na lov zveri v horských revíroch Slovenska. Je to inteligentný a temperamentný pes s vyrovnanou povahou, bez známok agresivity alebo bojazlivosti. Napriek jeho priateľskej povahe je náruživý pri práci, odvážny pri kontakte so zverou a má vynikajúci čuch a orientáciu v teréne. 

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/slovensky-kopov-slovakian-puppy-1155307159

Slovenský čuvač 

Slovenský čuvač je mohutný pes s hustou, polodlhou bielou srsťou, ktorá ho dobre chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Je to inteligentný, pokojný a sebavedomý pes a dobrý strážca rodiny. Pôvodne sprevádzal pastierov oviec v Tatrách a chránil príbytok horalov a ich stáda. 

Je to veľmi priateľský a samostatný pes. Nie je vhodný do bytu, pretože potrebuje veľa pohybu, a preto sa najlepšie cíti vonku na veľkom dvore. Je to múdry druh psa, ktorý sa rád učí nové povely. Mimo Slovenska je chovaný veľmi málo.    

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/spring-portrait-two-white-dogs-on-44021914

Československý vlčiak 

Len málokto vie, že československý vlčiak vznikol krížením vlka s nemeckým ovčiakom. V jeho žilách teda čiastočne koluje krv skutočného karpatského vlka. Toto plemeno bolo vyšľachtené v 50. rokoch 20. storočia a jeho hlavným poslaním bolo stráženie západných hraníc ČSSR. 

Je to temperamentný a veľmi aktívny pes. Má mimoriadne dobre vyvinuté zmysly a skvele sa orientuje v teréne. Toto plemeno je silne naviazané na svoju rodinu či svorku. Je to silné plemeno s vytrvalosťou vlka, ale na druhú stranu je ťažšie zvládnuteľný, obzvlášť keď sa v ňom prebudia jeho vlčie inštinkty. 

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/couple-wolfdogs-nature-578249497

Slovenský hrubosrstý stavač  

Slovenský hrubosrstý stavač je druhé najmladšie slovenské národné plemeno. Toto plemeno bolo vyšľachtené z iných psov, hlavne z nemeckých stavačov a poľovníckych psov. Vyznačuje sa typickou hrubou srsťou sivej farby. Bol vyšľachtený ako poľovnícky pes, a preto potrebuje každodenný pohyb. Toto plemeno má aj svoje samostatné kluby chovateľov a teší sa veľkej popularite nielen u nás, ale aj v zahraničí.  

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/greyhaired-puppies-slovak-flag-breed-roughhaired-1750875653

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.