Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Po 124 rokoch skrachovala firma, ktorá vyrábala Mozartove gule

Mozart prišiel o gule.


Ak máš rád sladkosti a neprekáža ti marcipán, určite aj ty patríš medzi milovníkov Mozartových guliek. Maškrte, ktorej hlavnými zložkami je čokoláda, nugát a marcipán, sa len veľmi ťažko odoláva. O to prekvapivejšie znie správa, že výrobca obľúbenej lahôdky skrachoval.

Spoločnosť Salzburg Schokolade, sídliaca v meste Grödig, už od začiatku pandémie koronavírusu bojovala s finančnými ťažkosťami. Situácia sa stala nezvládnuteľnou a tradičný výrobca kvalitného výrobku bol po neuveriteľných 124 rokoch nútený vyhlásiť bankrot, uvádza News Beezer. Firma prežila dve svetové vojny, s pandémiou si však nedokázala poradiť.

profimedia

Christian Schügerl, riaditeľ spoločnosti, sa vyjadril, že za nepriaznivým vývojom stojí hneď niekoľko príčin. Menoval napríklad rastúce ceny energií a prepravy či obmedzenie spoločenských podujatí. Mozartove guľky sú častým darčekom na svadbách či rodinných oslavách, ktorých bolo za posledné dva roky pomenej.

Cukrovinka sa stala jedným zo symbolov Rakúska a tešila sa obrovskej obľube medzi turistami, ktorí si ju odvážali ako suvenír. Práve toto sa však sladkosti stalo osudným. Z dôvodu pandémie koronavírusu žalostne poklesol počet turistov, ktorí krajinu navštívili, a tým pádom sa výrazne znížili aj počty predaných balení.

Profimedia

Pôvodné Mozartove gule vytvoril v roku 1890 cukrár Paul Fürst. Keďže si však svoj objav nedal patentovať, jeho výrobok čoskoro začali napodobňovať mnohí konkurenti. Až v tejto situácii sa Fürst začal zaoberať právnou ochranou svojho receptu, čo vyústilo do série súdnych sporov s ostatnými výrobcami, ktorí museli zmeniť názov produktu.

Milovníci Mozartkugeln však nemusia zúfať. Krach jednej firmy neznamená úplný koniec ich výroby. V súčasnosti ich vyrábajú viaceré spoločnosti, vďaka čomu nehrozí, že by zmizli z pultov našich obchodov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť