Dňa 2. septembra 1945 sa podpisom kapitulácie Japonska na palube americkej bojovej lode USS Missouri v Tokijskom zálive oficiálne skončila 2. svetová vojna. Ide o moment, ktorý ukončil jeden z najkrvavejších konfliktov v rámci histórie ľudstva. Týmto dňom skončil konflikt, ktorý ešte stále pretrvával v Ázii, no zároveň definitívne ukončil vojnu v rámci širšieho sveta.
V Európe skončila 2. svetová vojna o niekoľko mesiacov skôr, konkrétne 8. mája 1945. Tento deň je spojený s príchodom vojenských síl Sovietskeho zväzu a kapituláciou Nemecka. Koniec vojny však pretrval v troch dôležitých bodoch. Prvým je bitka o Berlín – zúrivý konflikt, ktorý dotlačil Nemecko k definitívnej kapitulácii. Následne smrť Adolf Hitlera 30. apríla 1945, čo predstavovalo jasný signál konca vojny.
Posledným dôležitým bodom je podpísanie bezpodmienečnej kapitulácie Nemecka, ktorá vstúpila do platnosti 8. mája, čo v mnohých krajinách označuje Deň víťazstva v Európe. Skutočnosťou však je, že o konci vojny sa povrávalo už začiatkom roku 1945. V rôznych príbehoch, filmoch, dokumentoch a knihách môžeme naraziť na informácie, napr. o blížiacich sa spojeneckých silách Američanov.
Už v predvečer konca vojny nemecké sily podnikali rôzne kroky, aby unikli trestu. Nemci začali postupne ustupovať na menej ohrozené pozície. Mnohé zdroje tvrdia, že radšej sa vzdávali spojeneckým silám Američanov ako Sovietskemu zväzu. Tiež aktívne pracovali na zničení všetkých dôkazov o tyranii, ktorá vládla v Európe. Situácia po skončení 2. svetovej vojny bola aj naďalej náročná.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- 5 skutočných príbehov vojnových hrdinov. Neposlúchli rozkaz, zmenili dejiny a zachránili miliardy životov
- Ubil a umučil na smrť francúzskeho vodcu odporu. Najhorší nacisti, ktorým sa podarilo uniknúť po skončení 2. svetovej vojny
- Smrťožrúti odkazujú na nacistov. Poznáš historické odkazy vo svete Harryho Pottera?
Koniec 2. svetovej vojny – posledné dni
Dni, keď sa blížil očakávaný koniec 2. svetovej vojny, sú poznačené rýchlym postupom spojeneckých síl do srdca Nemecka a úplným kolapsom nacistického režimu. Po úspešnom prekročení Rýna v marci 1945 spojenecké sily rýchlo postupovali do vnútrozemia Nemecka, zatiaľ čo Sovietsky zväz obkľúčil Berlín. V bitke o Berlín prišli o život tisícky ľudí. Tento krvavý konflikt trval od cca polovice apríla do 2. mája 1945.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké 3 kroky značili koniec 2. svetovej vojny
- Ako vyzerali prvé dni ľudí unikajúcich z koncentračných táborov
- Ako ľudia dokázali opäť získať strechu nad hlavou
- Ktoré organizácie pomáhali ľuďom po skončení 2. svetovej vojny
- Kam unikli pred šíriacim sa antisemitizmom v Európe preživší ľudia
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom