Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Po 81 rokoch pochovajú ostatky československých pilotov z druhej svetovej vojny

Piloti budú pochovaní so všetkými vojenskými poctami.


V Holandsku vo štvrtok pochovajú ostatky československých letcov, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali v britskom Kráľovskom letectve. Na smútočnom obrade na vojenskom cintoríne Bergen op Zoom sa zúčastní aj česká ministerka obrany Jana Černochová. Piloti budú pochovaní so všetkými vojenskými poctami. TASR informáciu prevzala zo servera Novinky.cz.

Holandská armáda vyzdvihla torzo britského bombardéra z druhej svetovej vojny len minulý rok. Našla v ňom ostatky vojnových letcov a ich osobné veci. Analýza potvrdila, že nájdené úlomky kostí patria piatim československým letcom: Aloisovi Rozumovi, Leonhardovi Smrčkovi, Vilémovi Konštackému, Janovi Hejnovi a Karlovi Valachovi.

„Z rádia som sa dozvedel, že robia výskum a pátrajú po príbuzných,“ povedal Lubor Kunc, príbuzný jedného z pilotov Aloisa Rozuma. „Ešte vlani som nemal ani poňatia, že ich telá zostali v lietadle. Mysleli sme si, že sú uložené v holandskom poľnom hrobe,“ povedal Kunc a dodal, že sa to písalo aj v oficiálnych správach.

Profimedia

V noci 23. júna 1941 zamierila šesťčlenná posádka s bombardérom Vickers Wellington na nemecké Brémy. Pri návrate ich napadol nemecký messerschmitt a bombardér sa zrútil nad Holandskom pri obci Nieuwe Niedorp, popísal udalosti vojenský historik Jiří Rajlich. Zo šestice prežil iba prvý pilot Vilém Bufka, ktorý potom o tejto udalosti vydal svedectvo.

Rodičia československých letcov sa až po vojne oficiálne dozvedeli, že ich synovia padli v boji. Rodičia Aloisa Rozuma vôbec nevedeli, že ich syn lietal v Kráľovskom letectve. Dostal sa tam útekom cez Poľsko do Francúzska, kde sa zapojil do cudzineckej légie. Odtiaľ sa presunul do Británie k 311. bombardovacej peruti a tam sa jeho cesta skončila.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť