Obyvatelia niektorých lokalít musia za nákupom cestovať niekedy až niekoľko desiatok kilometrov. Na Slovensku vzniká čoraz viac potravinových púští, a to prevažne v menších obciach, kde žije až viac ako 21-tisíc ľudí, uvádzajú regiony.sk.
Obchody na vidieku začínajú zanikať, pretože sa dostávajú do mínusu. Situáciu v poslednej dobe zhoršilo aj zvýšenie energií a vysoké náklady. “Limitovaný prístup k potravinám, najmä v menších obciach do 500 obyvateľov, vníma Zväz obchodu SR ako veľmi vážny a neustále narastajúci problém, na ktorý upozorňuje dlhodobo. Na slovenskom vidieku pôsobia výlučne domáce obchodné siete a bez finančnej podpory štátu jednoducho nie je možné udržať tieto predajne prevádzkyschopné,” priblížil Filip Kasana, viceprezident Zväzu obchodu SR.
Filip Kasana ďalej tvrdí, že ľudia žijúci na vidieku si zaslúžia mať základnú občiansku vybavenosť zo strany štátu zabezpečenú. Pre tých, ktorí vlastnia auto, nie je problém za potravinami dochádzať. Horšie je to napríklad pre dôchodcov, imobilných či nízkopríjmové skupiny, ktorí musia uvažovať nielen nad tým, kde nakúpia, ale aj nad tým, za koľko nakúpia.
“Z hľadiska riešení sa postačí inšpirovať v okolitých krajinách, napríklad v Poľsku a Českej republike, kde je problém tzv. potravinových púští efektívne riešený cez systém finančných dotácií na úrovni štátu v spolupráci so samosprávami a obchodníkmi – v ČR funguje od roku 2021 program Obchůdek 2021+,” vysvetlil ďalej Kasana.
Riešenia potravinových púští môžu byť rôzne, najideálnejšie je pokrytie cez online predaj. Inšpirovať sa Slovensko môže aj od susedných krajín, ako napríklad Česka, kde sú hybridné obchody, ktoré vedia fungovať aj bez personálu.