Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Domov je len jeden. Aj keď sme tisícky kilometrov preč, vždy vieme, kde máme korene a chýba nám naša rodina, naši starí priatelia a naše jedlo. Raz darmo, slovenské je slovenské a basta! Húfne sa otvárajú česko-slovenské obchody v zahraničí a tak prinášajú aspoň kúsok domoviny. A ostatným, čo takúto vymoženosť v okolí nemajú, sa len zbiehajú slinky a pri najbližšej možnej návšteve Slovenska vykúpia prvé potraviny.

Horalky

Nie jeden kufor sa naplnil týmto slovenským skvostom. Horalka je jedna z najobľúbenejších sladkostí a zaslúži si osobitnú kapitolu. Ročne zjeme milióny týchto oblátok s arašidovou náplňou. Už od roku 1965 teší chuťové poháriky všetkých, na sladkostiach závislých ľudí. Ďakujeme Sedita!

<

Rožky

Táto väčšinou raňajková záležitosť je priam nenahraditeľná. Nič nechutí lepšie, ako čerstvý a teplučký rožok. Dostávali sme ho už ako malí, aby sme mali čo žužlať. Rožok s maslom a medom, rožok s maslom a salámou, rožok s džemom, rožok s parížskym šalátom, rožok s paštétou, rožok len tak, lebo je to rožok, rožok s treskou…

<

Treska, zavináče

A čo dneska? Treska! Legendárny slogan, ktorý snáď pozná každý. Už v roku 1946 firma Ryba otvorila prvý závod v Košiciach a tak si dodnes môžeme vychutnávať lahodné spojenie tresky, zeleniny, majonézy a octu.

<

Májka

Veľká hádka o túto paštétu vznikla medzi nami, bratmi. Ako keby to nebolo jedno, či je česká a či, slovenská. Je jednoducho úžasná. Firma Hamé čoskoro oslávi storočnicu a my všetci aj tak žijeme v tom, že Májka je proste český výrobok. S Májkou aj na kraj sveta. ,,Že jó, Bohuši?“

<

Chrumky

Kukuričné chrumky arašidové ktoré nepotrebujú absolútne žiadnu reklamu, inovácie, či nové obaly. Tento fenomén je na trhu od roku 1974, kedy sa začali prvýkrát vyrábať v závode Nitrianske Mlyny a chutia tak deťom ako aj dospelým. Vie si niekto vôbec predstaviť akúkoľvek oslavu bez týchto malých zázrakov?

wikimedia.org (https://sk.wikipedia.org/wiki/Ara%C5%A1idov%C3%A9_chrumky#/media/File:Peanuts_maize_chips_2.jpg)

Pivo

Čo si budeme klamať. Na Slovensku sa pivo teší veľkej obľube tak ako v spotrebe aj rozmanitosti rôznych druhov. Zlatý Bažant, Šariš, Corgoň, Smädný Mních a ďalšie iné značky robia už tradične spoločnosť mužom všetkých vekových kategórií, ale aj niektorým ženám a pitie (s mierou) tohto zlatého moku má dokonca aj pozitívne účinky na naše telo.

pexels..com (https://www.pexels.com/photo/food-alcohol-beer-foam-7736/)

Bryndza, Oštiepok, Korbáčiky, Parenica…

Niet nad slovenské syry! Bryndza sa podomácky vyrába asi už od 15. storočia a v roku 1797 bola založená v poradí druhá, no najznámejšia a stále funkčná bryndziareň vo Zvolenskej Slatine. A tie najlepšie syry nájdete priamo u malovýrobcov na salaši a na farmárskych trhoch, nie na pulte v potravinách.

pixabay.com (https://pixabay.com/sk/bryndza-syr-slovensk%C3%A1-%C5%A1pecialita-1369243/)

Deva, Rumba, Kávenky, Mila…

A mnohé ďalšie dobrôtky, lebo niet nad slovenské a české sladkosti. Deva má viac než 50 ročnú tradíciu, aj keď ju momentálne vlastnia Belgičania. Kávenky boli medzi prvými vyrábanými už v roku 1961 a to Pečivárňou Sereď. Mila má takisto dlhoročnú tradíciu, keďže je tu už od roku 1969 a nám neostáva nič iné, len skonštatovať, že lepšie sladkosti nikde vo svete nemajú.

<

Kofola

Cocacola a Pepsi sú nič oproti našej Kofole. A tie reklamy, klobúk dole! Kofola bola uvedená na trh v roku 1962 a vznikla počas výskumu v česko-slovenskom závode Galena. Snažili sa prísť na spôsob efektívneho zúžitkovania nadbytočného kofeínu, pri pražení kávy a ,,vualá“, oplatilo sa.

wikipedia.org (https://sk.wikipedia.org/wiki/Kofola#/media/File:Sklenice_Kofola.jpg)

Vinea

Hroznová malinovka, ktorá je len jedna. Vyrába sa od roku 1974 a namiešal ju kolektív vinárov. V 80. rokoch 20 storočia bola dokonca na Slovensku nedostupná, vďaka obrovskému exportu do USA.  Niet sa čomu čudovať, získala mnohé ocenenia a okrem klasickej si môžeme vychutnať aj bielu, či ružovú.

wikipedia.org (https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Vinea_3_flavours.JPG)

Zdroj: sedita.sk, deva-sk.eu, ekonomika.sme,sk, wikipedia.org
Titulná fotka: maxpixel.freegreatpicture.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť