Prichádzajú Vianoce, sviatky pohostinnosti a pokoja, avšak zároveň aj obdobie chladu a potenciálnych ochorení. Ako informuje web Dnes24, naprieč Európou sa šíri pľúcna baktéria, ktorá spôsobuje zápaly pľúc. Lekári varujú pred takzvanými mykoplazmami, ktoré vedia narobiť neporiadky v organizme hlavne mladých ľudí do 30 rokov.
Počet ochorení graduje. „Nárast prípadov je pomerne značný, v niektorých krajinách až päťnásobný,“ povedal epidemiológ Roman Prymula. Ten vidí za nárastom ochorenia oslabenú imunitu spôsobenú covidovými opatreniami. „Nákaza sa ale nemusí prejaviť len zápalom pľúc. Objavujú sa aj kožné prejavy a celý rad ľahkých respiračných ochorení,“ uviedol epidemiológ.
Najzlovestnejšie na týchto baktériách je, že vyliečenie sa z ich diela nie je vôbec jednoduché. Bežné antibiotiká na chorobu totižto vôbec nefungujú. „Bunka mykoplazmy nemá bunkovú stenu, na rozdiel od mnohých ďalších mikróbov. Lenže mnoho antibiotík, ktoré poškodzujú práve tú bunkovú stenu, napríklad penicilín, nemajú na mykoplazmy žiadny efekt,“ vysvetlil.
Ako poraziť baktérie?
Lekári poukazujú na to, že v boji proti týmto baktériám by mali pomôcť takzvané makrolidy. Treba si však dávať veľký pozor, antibiotiká tohto typu môžu v prípade zlého užívania výrazne zvýšiť odolnosť baktérií voči liekom. Práve z tohto dôvodu sú lekári pri ich predpisovaní často opatrní.
„Mykoplazmy sa šíria našimi sekrétmi, ktoré vykašliavame. Ochrana pred nimi je teda podobná ako pri ďalších respiračných ochoreniach,“ uzatvára Prymula. „Nezabúdajme na ochranu respirátorom, a to najmä pri návštevách zariadení zdravotných či sociálnych služieb. Ak sme chorí, zostávajme doma, nešírme infekciu v kolektíve,“ radí riaditeľ českého Odboru ochrany verejného zdravia na ministerstve zdravotníctva Matej Fošum.
S ochorením zápasí aj náš sused
Baktéria postihla aj jedného z našich susedov, konkrétne ide o Poľsko. Mykoplazma tam podľa webu Tn.nova aktuálne tvorí až 40 percent všetkých respiračných ochorení. V normálnom stave sa tento počet nachádza na 10 percentách. „Baktérie, ktoré napádajú dýchacie cesty, sa pomaly množia a vyvolávajú symptómy podobné čiernemu kašľu alebo bežnej nádche – bolesti svalov, horúčku a kašeľ, ktoré niekedy vedú k zápalu priedušiek alebo zápalu pľúc,“ uvádza server.
Ochorenie si získalo aj vlastný názov „syndróm bielych pľúc.“ Prečo? Na röntgenových snímkach vidno u pacienta biele škvrny.
„Dá sa to liečiť. Štandardné antibiotiká sú zbytočné, ale máme antibiotiká z iných skupín. Liečba nie je vždy potrebná, pretože aj naše telo má svoje vlastné imunitné sily a dokáže infekciu obmedziť a odstrániť,“ povedal pre web Fakt.pl infektológ Ernest Kuchar.