Nie je to tak dávno, čo sa internetom prehnala vlna aplikácie FaceApp, ktorá ti ukázala, ako budeš vyzerať v starobe. Aplikácia bola obľúbená a využilo ju aj niekoľko známych osobností (Rytmus) či politikov (Peter Pellegrini), hoci neskôr sa objavili pochybnosti o jej bezpečnosti. Teraz na scénu dorazila ďalšia aplikácia s názvom Zao.

Ako píše aj magazín The Guardian, aplikácia pochádza z Číny a dokáže vytvoriť takzvané deepfake video. V praxi to znamená, že tvoju podobizeň realisticky vloží napríklad do filmových scén. Užívatelia môžu do aplikácie nahrať fotky žmurkania či rôzne výrazy tváre. Appka následne vytvorí pozoruhodný deepfake s ich tvárou. Jeden z výsledkov si môžeš pozrieť na videu nižšie.

Ako to však bolo už aj pri FaceApp, aj v prípade Zao sa šíria pochybnosti o jej bezpečnosti. V pravidlách na používanie sa totiž dočítame, že užívateľ poskytuje tvorcom „voľné, nemenné a permanentné“ práva na použitie v ďalších odvetviach. Kde všade sa tak môže objaviť tvoja tvár? Nikto nevie. Napokon, aj samotný fenomén deepfake videí bol už niektorými odborníkmi vyhodnotený ako nebezpečný.

V dnešnej dobe plnej konšpirácií a hoaxov totiž možnosť vytvoriť zdanlivo dokonalé falošné video tým, že doň človek vloží cudziu tvár, môže mať dosť negatívne následky. Hlavne na ľudí, ktorí nebudú schopní rozoznať podvod. Takéto videá môžu byť napríklad použité v politickom boji na zmanipulovanie volieb.

Firma Momo Inc, ktorá appku Zao vlastní, už síce podmienky používania upravila a dodala, že nebude videá poskytovať nikomu ďalšiemu, len na zdokonaľovanie svojej aplikácie. Pravdou však ostáva, že bezpečnosť Zao je stále otázna. To však popularitu appky zatiaľ nenarušilo.

Zdroj: theguardian.com


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné