Odborníci upozorňujú na možné zdravotné komplikácie po kúpaní vo verejných vodách. Riziko vidia najmä v možnom rozvoji vzniku gynekologických a urologických ťažkostí. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová pre info.sk.
„Baktérie spôsobujúce infekcie sú častejšie v termálnych teplých vodách, umelé vodné plochy majú výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou je však väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov,“ uvádza.
Voda na kúpaliskách býva pravidelne kontrolovaná, problém však nastáva vtedy, ak je bazén preplnený väčším množstvom ľudí. Veľký problém tiež nastáva vtedy, ak si na sebe necháme po kúpaní mokré plavky po dlhší čas, čo vytvára ideálne prostredie pre rozvoj baktérií.
K ďalším faktorom, ktoré zvyšujú riziko nákazy, patrí aj studená voda v bazénoch, prievan, či sedenie na studenom povrchu. „Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny,“ upozorňuje lekárka.
Termálne vody bez chlóru
Termálne vody nie sú chlórované, a preto v nich dochádza k rýchlejšiemu množeniu choroboplodných zárodkov. „U žien sa prejavujú nákazy, ako zápaly močového mechúra, močovej trubice, často združené s gynekologickými zápalmi. U mužov ide najčastejšie o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov. V prípade, ak sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovaný priebeh,“ informuje ďalej.
Liečba
Ak človek má podozrenie na infekciu, základom je vyšetrenie moču s cielenou antibiotickou liečbou, ako doplnok môže slúžiť aj lokálna liečba. Urologička ďalej radí ľudom, aby sa po každom kúpaní vo verejných vodách hneď osprchovali a vymenili si mokré plavky za suché.