V okrese Levice, konkrétne na farme v Dolných Semerovciach, bol oficiálne potvrdený výskyt afrického moru ošípaných. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Levice bezodkladne prijala potrebné opatrenia nielen v samotnom ohnisku nákazy, ale aj v stanovených reštrikčných zónach s polomerom tri a desať kilometrov. Dôležité je podotknúť, že toto ochorenie nepredstavuje žiadne riziko pre ľudí. Informáciu v pondelok poskytla Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
„Dňa 2. mája 2025 Národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo prvé ohnisko afrického moru ošípaných u domácich ošípaných na Slovensku v roku 2025. Pozitívna vzorka pochádza od ošípanej na farme v katastri obce Dolné Semerovce, okres Levice, ktorá vykazovala príznaky ochorenia. V chove sa nachádza približne 18 458 výkrmových ošípaných. Nevyhnutná depopulácia sa začína 5. mája 2025,“ uviedol agrorezort s dodatkom, že presný spôsob zavlečenia nákazy do chovu je predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Všetky kadávery budú v súlade s platnou legislatívou odborne spracované v kafilérii.
Prijaté opatrenia a reštrikcie
Štátna veterinárna a potravinová správa SR v spolupráci s RVPS Levice okamžite implementovala nevyhnutné opatrenia zamerané na zabránenie ďalšieho šírenia afrického moru ošípaných v domácich chovoch. Vytýčili trojkilometrové ochranné pásmo okolo ohniska, desaťkilometrové pásmo dohľadu a kompletný manažment depopulácie ohniska.
MPRV v tejto súvislosti zdôraznilo, že každú domácu zabíjačku ošípaných je nutné nahlásiť na RVPS Levice minimálne jeden pracovný deň vopred. Zároveň je povinné zabezpečiť odber vzorky na vyšetrenie afrického moru ošípaných. Mäso a orgány zo zabitých zvierat môžu byť použité na domácu spotrebu výlučne po obdržaní negatívneho výsledku testu.

V identifikovanom ohnisku nákazy platí do odvolania striktný zákaz premiestňovania ošípaných medzi chovmi. Iné druhy zvierat alebo telá ošípaných možno premiestňovať len s oficiálnym povolením RVPS. Usmrcovanie ošípaných je možné realizovať výhradne s povolením a pod priamym dohľadom RVPS. Rovnako je zakázané premiestňovanie mäsa či akýchkoľvek produktov z ošípaných z jedného chovu do druhého.
Africký mor ošípaných je charakterizovaný ako akútna, vysoko nákazlivá choroba postihujúca domáce ošípané a diviaky. K prenosu dochádza priamym kontaktom s infikovaným alebo uhynutým zvieraťom, prostredníctvom výkalov či sekrétov infikovaného zvieraťa, prípadne konzumáciou tepelne neopracovaných produktov z nakazených zvierat. Typickými príznakmi sú niekoľkodňová vysoká horúčka, apatia, krvácanie v podkoží, na miazgových uzlinách a vnútorných orgánoch, ako aj zväčšená slezina.
Toto ochorenie má mimoriadne vysokú úmrtnosť dosahujúcu takmer 100 %, čo nevyhnutne vyžaduje depopuláciu potvrdeného ohniska. Choroba je neliečiteľná a v súčasnosti neexistuje žiadna forma preventívneho očkovania. MPRV zdôrazňuje, že africký mor ošípaných nie je prenosný na ľudí ani na iné druhy zvierat.