Existujú videá zachytávajúce atentát na premiéra Roberta Fica ako aj jeho prevoz z miesta činu, ktoré boli zverejnené v médiách a na sociálnych sieťach.
Redakcia portálu Aktuality.sk analyzovala tieto videá s bývalým príslušníkom policajného útvaru rýchleho nasadenia v Českej republike, vojakom a v súčasnosti inštruktorom sebaobrany Lumírom Němcom. V čom vidí najväčšie zlyhanie?
„Keď som analyzoval útok, trval asi tri sekundy od okamihu vytiahnutia zbrane až po to, keď ochrancovia naskákali na útočníka. Kde ja vidím zásadné pochybenie, je ochranný box okolo premiéra – teda ochranná formácia. Vzdialenosť tých ľudí od premiéra sa odvíja od prostredia, kde sa pohybujete. Na poli môže byť väčšia, v okamihu, ako idete medzi ľudí, musia byť ochrancovia blízko chránenej osoby,“ uviedol Němec pre portál Aktuality.sk.
Dodal však, že tým, že sa premiér pohyboval v dave medzi ľuďmi, mohla byť ochranka pri ňom bližšie. Všetko však záleží od nastavenia a dohody medzi chránenou osobou a ochrankou. „Chránená osoba vám môže povedať: Nelepte sa na mňa, nechcem, aby tí ľudia mali dojem, že ich odo mňa odtláčate,“ vysvetlil pre portál.
Zásadné pochybenie
V čom vidí bývalý príslušník policajného útvaru rýchleho nasadenia zásadnú chybu? „Zásadné pochybenie je v tom, že jeden z členov ochranného tímu – ten, ktorý stál vpravo od premiéra – sa díval inam, ako sa dívať mal. Ochranný tím je zložený z niekoľkých osôb – môžu byť tri, štyri alebo aj šesť a ich úlohou je chrániť perimeter. Potom je osobný ochranca, ktorého jedinou úlohou je ochrana chránenej osoby,“ uviedol.
Vysvetlil, že každý jeden člen ochranky má svoju vymedzenú časť perimetra, ktorú má chrániť. Tá sa najčastejšie rozdeľuje medzi ochranku podľa hodinových ručičiek.
„V okamihu útoku bolo úlohou ochrancu vpravo od premiéra strážiť perimeter od jednej do troch hodín. V danom okamihu, keď došlo k útoku, sa namiesto toho, aby sa díval do svojho perimetra, pozeral niekam medzi desiatou a jedenástou hodinou,“ dodal.