Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav

Počas prieskumu staveniska v Košiciach našli pyrotechnici 202 kusov munície

Pyrotechnici považujú nájdenie toľkej munície za veľký nález, či už z hľadiska umiestnenia, alebo typu munície.


Počas prieskumu staveniska R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany našli pyrotechnici 202 kusov pyrotechnickej munície z čias druhej svetovej vojny.

Polícia si z miesta odniesla 198 kusov špeciálnych signálnych nábojov kalibru 26,6 mm, jeden delostrelecký hlavový zapaľovač a dva trhavé delostrelecké granáty kalibru 75 mm. Pyrotechnici našli aj jeden ručný časový granát vzor RG 39, ktorý bol zlikvidovaný na mieste. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

„Tieto nálezy objavili pyrotechnici minulú stredu 27. apríla. Prieskum pokračoval aj vo štvrtok 28. apríla, keď pyrotechnici objavili delostrelecký mínometný granát kalibru 82 mm. Aj túto muníciu si odniesli policajti. Predpokladáme, že prieskumné práce budú ešte v celkovom trvaní štyroch týždňov,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Pyrotechnici považujú nájdenie toľkej munície za veľký nález, či už z hľadiska umiestnenia, alebo typu munície. Nálezy boli odkryté relatívne blízko od seba na malom území, čo môže naznačovať priame boje z čias druhej svetovej vojny. Pyrotechnici našli aj črepiny, teda zvyšky vybuchnutej munície.

Na budúcom obchvate metropoly východného Slovenska vykonávajú pyrotechnický prieskum. Dôvodom je, že ide o územie, kde prebiehali boje počas druhej svetovej vojny. Udalosti sa spájajú s bojmi v Slanských vrchoch – najmä v Dargovskom priesmyku v zime 1944/1945. Oslobodzovanie Košíc sa začalo 17. januára 1945 obchvatným útokom pozdĺž cesty Seňa – Košice a z juhozápadného smeru pozdĺž cesty od Moldavy nad Bodvou.

„Pyrotechnický prieskum je súčasťou prípravných krokov výstavby. Výstavbu priamo neovplyvňuje, ale zvyšuje bezpečnosť oblasti. Predtým, ako sa začnú práce, je nevyhnutné mať informácie, že priestor je pre pracovníkov i budúcich motoristov bezpečný. V rámci pyrotechnického prieskumu vyhľadávame najmä nevybuchnutú muníciu. Bezpečnostný okruh určuje hlavný pyrotechnik. Ak sa nájde nevybuchnutá munícia, pyrotechnik ju zabezpečí. Potom okamžite informuje príslušný útvar Policajného zboru,“ dodala Žgravčáková.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.