Štvrtok 19.5.2022
sk
Gertrúda
cz
Ivo
, Ivoš

Počas prieskumu staveniska v Košiciach našli pyrotechnici 202 kusov munície

Pyrotechnici považujú nájdenie toľkej munície za veľký nález, či už z hľadiska umiestnenia, alebo typu munície.


Počas prieskumu staveniska R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany našli pyrotechnici 202 kusov pyrotechnickej munície z čias druhej svetovej vojny.

Polícia si z miesta odniesla 198 kusov špeciálnych signálnych nábojov kalibru 26,6 mm, jeden delostrelecký hlavový zapaľovač a dva trhavé delostrelecké granáty kalibru 75 mm. Pyrotechnici našli aj jeden ručný časový granát vzor RG 39, ktorý bol zlikvidovaný na mieste. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

„Tieto nálezy objavili pyrotechnici minulú stredu 27. apríla. Prieskum pokračoval aj vo štvrtok 28. apríla, keď pyrotechnici objavili delostrelecký mínometný granát kalibru 82 mm. Aj túto muníciu si odniesli policajti. Predpokladáme, že prieskumné práce budú ešte v celkovom trvaní štyroch týždňov,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Pyrotechnici považujú nájdenie toľkej munície za veľký nález, či už z hľadiska umiestnenia, alebo typu munície. Nálezy boli odkryté relatívne blízko od seba na malom území, čo môže naznačovať priame boje z čias druhej svetovej vojny. Pyrotechnici našli aj črepiny, teda zvyšky vybuchnutej munície.

Na budúcom obchvate metropoly východného Slovenska vykonávajú pyrotechnický prieskum. Dôvodom je, že ide o územie, kde prebiehali boje počas druhej svetovej vojny. Udalosti sa spájajú s bojmi v Slanských vrchoch – najmä v Dargovskom priesmyku v zime 1944/1945. Oslobodzovanie Košíc sa začalo 17. januára 1945 obchvatným útokom pozdĺž cesty Seňa – Košice a z juhozápadného smeru pozdĺž cesty od Moldavy nad Bodvou.

„Pyrotechnický prieskum je súčasťou prípravných krokov výstavby. Výstavbu priamo neovplyvňuje, ale zvyšuje bezpečnosť oblasti. Predtým, ako sa začnú práce, je nevyhnutné mať informácie, že priestor je pre pracovníkov i budúcich motoristov bezpečný. V rámci pyrotechnického prieskumu vyhľadávame najmä nevybuchnutú muníciu. Bezpečnostný okruh určuje hlavný pyrotechnik. Ak sa nájde nevybuchnutá munícia, pyrotechnik ju zabezpečí. Potom okamžite informuje príslušný útvar Policajného zboru,“ dodala Žgravčáková.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť