Počet internetových .sk domén koncom roka 2021 presiahol 442-tisíc a medziročne vzrástol o vyše 18-tisíc, teda o viac ako 4 percentá. Takmer tri štvrtiny domén zaregistrovaných Slovákmi má koncovku .sk. Ako vyplýva z údajov spoločnosti SK-NIC, a. s., správcu .sk domény, záujem o nové domény vlani prevyšoval nad ich rušením. Pribudlo takmer 71 tisíc nových a ubudlo viac ako 52 tisíc z existujúcich, ktorým ich držitelia z nejakého dôvodu nepredĺžili obdobie.
„O domény s koncovkou .sk je záujem na celom svete. Poľsko vytlačilo dlhoročne piate Francúzsko, zatiaľ čo susedné Rakúsko ani Maďarsko sa v TOP 5 vôbec nenachádzajú,” informovala firma vo výročnej správe o internete na Slovensku v roku 2021. Rebríček krajín za minulý rok vedie Slovensko s takmer 355-tisíc .sk doménami, čo je 80 % z ich celkového registrovaného počtu. Na Česko pripadá 60,5-tisíca týchto domén (skoro 14 %), na Nemecko zhruba 7-tisíc (1,7 %), na Veľkú Britániu vyše 2-tisíc (0,5 %) a prvú päťku uzatvára Poľsko s takmer 1,8-tisíca (0,4 %) doménami s koncovkou .sk.
SK-NIC zabezpečila službou DNSSEC (Domain Name System Security Extensionsod) od jej spustenia v apríli 2019 takmer 228-tisíc .sk domén. čiže vyše 51 % z ich celkového počtu. Ide o doplnkovú úroveň zabezpečenia, čo je podľa firmy najúčinnejší spôsob ochrany domény. Tento systém bráni hekerom presmerovať používateľa na nesprávnu www adresu a získať tak citlivé údaje, ktoré môže následne zneužiť. Certifikátom SSL je zabezpečených 75 % a certifikátom TSL 71 % .sk domén.
„Aj v roku 2021 kraľovala bezpečnostným hrozbám téma ransomvéru, teda malvéru, ktorý zabraňuje prístupu k vlastným údajom na zariadeniach a požaduje výkupné za ich sprístupnenie. Do bezpečnostných riešení sa výraznejšie dostávalo aj strojové učenie, na druhú stranu s ním experimentovali aj útočníci,” uviedla spoločnosť. Mnoho systémov podľa nej prešlo na cloudové riešenia, ktoré poskytujú rôzne bezpečnostné funkcie, ako napríklad vyššiu kapacitu na zmiernenie DDoS útokov, ale vytvárajú aj nové hrozby.
„Zrýchlená digitálna transformácia spôsobená pandémiou mala za dôsledok nárast cielených útokov na rýchlo zavádzané inovácie a zamestnancov pracujúcich na diaľku,” upozornila SK-NIC. Obyvatelia Slovenska podľa firmy aj napriek mnohým školeniam neprejavujú pri tvorbe hesiel veľa kreativity ani znalosti bezpečnostných zásad.