Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita

Počet obyvateľov Kanady vlani narástol až o viac ako milión

Medziročný rast populácie dosiahol 2,7 %, čo je najviac od roku 1957.


Kanadská populácia sa vlani prvý raz v dejinách zväčšila o viac ako milión ľudí. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na kanadskú vládu.

Podľa tamojšieho štatistického úradu počet obyvateľov Kanady vzrástol z 38 516 138 na 39 566 248. Medziročný rast populácie dosiahol 2,7 %, čo je najviac od roku 1957.

Nárast do istej miery podporili snahy vlády o pritiahnutie migrantov s cieľom zmierniť nedostatok pracovníkov, konštatoval štatistický úrad. Nárast počtu trvalých a dočasných imigrantov však zároveň môže „predstavovať pre niektoré regióny ďalšie výzvy v súvislosti s bývaním, infraštruktúrou a dopravou a tiež poskytovaním služieb obyvateľstvu“, dodali. Migrácia podľa štatistikov predstavuje takmer 96 % rastu populácie.

Shutterstock

Premiér Justin Trudeau sa pokúsil do krajiny prilákať viac imigrantov a vlani ohlásil plán na prijatie pol milióna imigrantov ročne do roku 2025. Kanadská vláda tiež prijíma ľudí zasiahnutých konfliktmi, vrátane vojny na Ukrajine, humanitárnej krízy v Afganistane i smrtiaceho februárového zemetrasenia v Turecku a Sýrii.

V roku 2022 krajina privítala 437-tisíc migrantov, zatiaľ čo počet osôb bez trvalého pobytu v krajine sa zvýšil o 607 782, čo podľa štatistikov predstavuje „rekordný rok vo vybavovaní žiadostí o imigráciu“.

Nárast populácie tiež podľa kanadského štatistického úradu znamená, že krajina sa za rok 2022 umiestni na prvej priečke v tejto štatistike spomedzi 38 členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a bola tiež najrýchlejšie rastúcou krajinou skupiny G7.

Ak by si krajina udržala medziročný rast populácie na úrovni 2,7 %, jej populácia by sa za 26 rokov zdvojnásobila, konštatuje kanadská vláda.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje