Počet pacientov s alergiami a astmou na Slovensku každoročne významne pribúda. Tieto dve ochorenia zároveň spolu úzko súvisia. Ak sa alergická rinitída adekvátne nelieči, rozvíja sa v mnohých prípadoch postupom času do astmy a taktiež ďalších možných komplikácií.
Odborníci preto opätovne pripomínajú, že je potrebné, aby sa k alergii a astme pristupovalo ako k závažným ochoreniam, ktoré je potrebné včas a najmä účinne liečiť. Zároveň vyzývajú k zvýšeniu používania alergénovej imunoterapie na Slovensku.
Alergie sú aktuálne najčastejším chronickým ochorením v Európe a podľa odhadov bude v roku 2025 s alergiou zápasiť až polovica európskej populácie. Na Slovensku trpia alergickou nádchou približne traja z desiatich ľudí, v prípade astmy ide o jednu z desiatich osôb. „Ak sa alergická nádcha včas a adekvátne nelieči, vo väčšine prípadov sa vyvíja do ďalších alergických ochorení a tiež do astmy,“ vysvetľuje prepojenie medzi týmito dvomi ochoreniami hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Peter Pružinec. Takmer polovica pacientov s alergiami trpí oboma ochoreniami a až takmer 70 percent prípadov bronchiálnej astmy je spôsobených alergiou.
Napriek tomu, že dnes slovenskí pacienti, vrátane detí, majú k dispozícii účinnú liečbu, na Slovensku sa stále používa v nízkej miere. Ide o alergénovú imunoterapiu, ktorú Európska lieková agentúra označuje za jediný spôsob liečby, ktorý dokáže modifikovať priebeh ochorenia a nepotláča len symptómy. Pri tejto liečbe je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický. „Alergénová imunoterapia je schopná liečiť príčinu najrozšírenejších typov alergií na pele, roztoče či jed blanokrídleho hmyzu. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu daný alergén tolerovať a na tento alergén nereagovať prehnanou, teda alergickou reakciou. Okrem vyliečenia hovoríme aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy.“ vysvetľuje Pružinec.
Využívanie alergénovej imunoterapie na Slovensku podľa dát zdravotnej poisťovne Dôvera v posledných rokoch mierne rastie, no stále sa používa málo. V roku 2019 bolo alergénovou imunoterapiou liečených len 11 % z celkového počtu ich poistencov, ktorí trpia alergickou rinitídou. V roku 2021 to bolo 13 % poistencov.
Zlepšiť situáciu s liečbou alergénovou imunoterapiou na Slovensku sa ako prvá zo zdravotných poisťovní rozhodla Dôvera. „Od roku 2023 sme ako prvá zdravotná poisťovňa na Slovensku umožnili alergológom zvoliť si hodnotiaci parameter, vďaka ktorému môžu získať lepšie finančné ohodnotenie, ak budú častejšie využívať alergénovú imunoterapiu u svojich pacientov s alergiami. Aj týmto spôsobom ich motivujeme k častejšiemu predpisovaniu účinnej cielenej liečby,“ uviedol Roman Mužik z odboru strategického plánovania zdravotnej poisťovne Dôvera.