Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.1.2025
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Počet preletov lietadiel nad Slovenskom vlani medziročne vzrástol o 35 %, oproti roku 2019 bol nižší o 51 %

Z celkového počtu 254-tisíc lietadiel nad Slovenskom iba preletelo, v 9 729 prípadoch išlo o prílety a odlety a zvyšných 1 692 boli vnútroštátne lety.


V roku 2021 preletelo vzdušným priestorom Slovenska 265 421 lietadiel, čo bolo o 35 % viac ako v pandémiou koronavírusu najviac postihnutom roku 2020 a o 51 % menej ako v predpandemickom roku 2019. Z celkového minuloročného objemu leteckej prevádzky 254-tisíc lietadiel nad Slovenskom iba preletelo, v 9 729 prípadoch išlo o prílety a odlety a zvyšných 1 692 boli vnútroštátne lety. Informovala o tom v utorok špecialistka na vonkajšie vzťahy a mediálnu spoluprácu štátneho podniku Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky (LPS) Nikola Scherhauferová.

Vlani najviac využívali slovenský vzdušný priestor aerolínie Emirates, Wizz Air a Turkish Airlines. Najviac, vyše 38-tisíc pohybov lietadiel bolo v auguste, najmenej vo februári, kedy slovenským vzdušným priestorom preletelo iba 8 696 lietadiel. Najvyťaženejším slovenským letiskom bolo Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave s 24 362 pohybmi lietadiel, nasleduje letisko v Košiciach s 23 718 príletmi a odletmi. Pre porovnanie, vzdušným priestorom Českej republiky v roku 2021 preletelo 361 522 lietadiel (pokles o 43 % oproti roku 2019), Rakúska 739 467 lietadiel (o 46 % menej) a Maďarska 491 115 lietadiel (pokles o 45 %).

Pexels

„Máme za sebou mimoriadne náročné obdobie, kedy nám spolu s počtom preletov výrazne klesali aj výnosy. V roku 2020 sa kvôli tomu LPS dostalo do straty viac ako 18 miliónov eur, čo si vyžiadalo realizáciu viacerých nevyhnutných úsporných opatrení,“ povedal riaditeľ LPS Martin Kabát. „Vďaka tomu ako aj nárastu preletov sa nám podľa predbežných, zatiaľ neauditovaných výsledkov, podarilo v roku 2021 znížiť túto prevádzkovú stratu o viac ako polovicu,“ dodal.

S postupne odchádzajúcou pandémiou podľa štátnej tajomníčky ministerstva dopravy a výstavby Kataríny Brunckovej bude postupne rásť aj cestovný ruch a spolu s ním aj letová prevádzka. „Podľa predbežných odhadov STATFOR, ktoré vydáva organizácia Eurocontrol, by sa mala letecká prevádzka vo svete dostať na úroveň pred pandémiou do troch až štyroch rokov,“ uviedla štátna tajomníčka.

STATFOR poskytuje štatistiky a predpovede o leteckej doprave v Európe a na monitorovanie a analýzu vývoja odvetvia leteckej dopravy.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.