Utorok 16.8.2022
sk
Leonard
cz
Jáchym
, Joachim

 Počet úmrtí na Slovensku klesá už tretí mesiac

V júni 2022 výrazne menej ľudí zomieralo v skupine v produktívnom veku v Banskobystrickom kraji, najhoršia situácia bola v Trnavskom a Košickom kraji, kde bol počet úmrtí vyšší než priemer predošlých piatich rokov o viac ako 10 percent.


Počet zomretých za mesiac jún 2022 bol najnižší za posledné dva roky a celková nadúmrtnosť sa znížila na 1 %. V tlačovej správe to uvádza Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Miera nadúmrtnosti postupne klesá od marca 2022, v dvoch krajoch Slovenska však stále dosahovala hodnoty vyššie ako 10 %. Infekcii COVID-19 v júni 2022 podľahlo 31 osôb, v rebríčku najčastejších príčin úmrtí klesla na desiate miesto.

Počet úmrtí na Slovensku postupne klesá už tretí mesiac. Celkovo v júni 2022 zomrelo 4,1 tisíca osôb, čo predstavovalo len o 1,1 % ľudí viac než je hodnota päťročného priemeru rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie. „Situácia v počte zomretých sa už druhý mesiac priblížila k stavu z predchádzajúcich rokov. Pozitívnejší trend vývoja dokresľuje fakt, že na Slovensku v júni zomrelo najmenej ľudí za posledných 24 mesiacov,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR, podľa ktorej sa výrazne znížil aj počet obetí na ochorenie COVID-19, ktorý v júni zapríčinil smrť už len 31 osobám.

Oproti májovým hodnotám sa situácia v miere nadúmrtnosti podľa ŠÚ zhoršila len v Košickom kraji. Naopak, v porovnaní s májom bolo najvýraznejšie zlepšenie situácie v Banskobystrickom kraji. Na následky infekcie COVID-19 zomrelo v júni 31 osôb, čo je dvadsaťkrát menej ako v marci 2022, keď zomrel na túto príčinu najvyšší počet osôb v tomto roku.

Pexels

Najčastejšími príčinami úmrtí v šiestom mesiaci tohto roka boli podľa ŠÚ choroby obehového systému, ktoré tvorili 45 % úmrtí (1,8 tisíca osôb) a nádory 27 % (1,1 tisíca osôb). Obe skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania. Na choroby obehového systému zomrelo v júni oproti priemeru predošlých piatich rokov o 3 % menej osôb.

V prípade nádorov prvýkrát od októbra 2021 zomrelo viac ľudí ako predstavuje päťročný priemer pred pandémiou, a to o 4 %. Prvú päťku najčastejších príčin podľa ŠÚ SR dopĺňali v júni úmrtia na choroby dýchacej sústavy (7 %), tráviacej sústavy (6 %) a vonkajšie príčiny úmrtí (5 %). COVIDu-19 patrila s necelým 1 % podielom na všetkých úmrtiach 10. priečka spomedzi 22 skupín ochorení.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť