Počet úmrtí na Slovensku klesá už tretí mesiac

V júni 2022 výrazne menej ľudí zomieralo v skupine v produktívnom veku v Banskobystrickom kraji, najhoršia situácia bola v Trnavskom a Košickom kraji, kde bol počet úmrtí vyšší než priemer predošlých piatich rokov o viac ako 10 percent.


Počet zomretých za mesiac jún 2022 bol najnižší za posledné dva roky a celková nadúmrtnosť sa znížila na 1 %. V tlačovej správe to uvádza Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Miera nadúmrtnosti postupne klesá od marca 2022, v dvoch krajoch Slovenska však stále dosahovala hodnoty vyššie ako 10 %. Infekcii COVID-19 v júni 2022 podľahlo 31 osôb, v rebríčku najčastejších príčin úmrtí klesla na desiate miesto.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Počet úmrtí na Slovensku postupne klesá už tretí mesiac. Celkovo v júni 2022 zomrelo 4,1 tisíca osôb, čo predstavovalo len o 1,1 % ľudí viac než je hodnota päťročného priemeru rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie. „Situácia v počte zomretých sa už druhý mesiac priblížila k stavu z predchádzajúcich rokov. Pozitívnejší trend vývoja dokresľuje fakt, že na Slovensku v júni zomrelo najmenej ľudí za posledných 24 mesiacov,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR, podľa ktorej sa výrazne znížil aj počet obetí na ochorenie COVID-19, ktorý v júni zapríčinil smrť už len 31 osobám.

Oproti májovým hodnotám sa situácia v miere nadúmrtnosti podľa ŠÚ zhoršila len v Košickom kraji. Naopak, v porovnaní s májom bolo najvýraznejšie zlepšenie situácie v Banskobystrickom kraji. Na následky infekcie COVID-19 zomrelo v júni 31 osôb, čo je dvadsaťkrát menej ako v marci 2022, keď zomrel na túto príčinu najvyšší počet osôb v tomto roku.

Pexels

Najčastejšími príčinami úmrtí v šiestom mesiaci tohto roka boli podľa ŠÚ choroby obehového systému, ktoré tvorili 45 % úmrtí (1,8 tisíca osôb) a nádory 27 % (1,1 tisíca osôb). Obe skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania. Na choroby obehového systému zomrelo v júni oproti priemeru predošlých piatich rokov o 3 % menej osôb.

V prípade nádorov prvýkrát od októbra 2021 zomrelo viac ľudí ako predstavuje päťročný priemer pred pandémiou, a to o 4 %. Prvú päťku najčastejších príčin podľa ŠÚ SR dopĺňali v júni úmrtia na choroby dýchacej sústavy (7 %), tráviacej sústavy (6 %) a vonkajšie príčiny úmrtí (5 %). COVIDu-19 patrila s necelým 1 % podielom na všetkých úmrtiach 10. priečka spomedzi 22 skupín ochorení.


Tagy:
Sledujte nás na Google Správy
Nenechajte si ujsť žiadne dôležité novinky.
Sledovať
Po otvorení kliknite na hviezdičku Sledovať
REKLAMA
Mário Budinský
Absolvent grafického dizajnu na UAT v Bratislave a marketingovej komunikácie na UCM v Trnave, ktorý sa už viac ako 10 rokov profesionálne venuje analýze internetových trendov, digitálnemu storytellingu a monitoringu popkultúry. Patrí k priekopníkom domácej internetovej scény, pričom meme tvorbe sa denne venuje už vyše 20 rokov. Ako autor desiatok tisícov satirických príspevkov aktívne formuje slovenský digitálny folklór, pričom jeho vizuálny obsah opakovane vyvolal celonárodné spoločenské debaty. V redakcii EMEFKA sa špecializuje na včasné zachytenie online bizáru, bulvárnych fenoménov a transformáciu komplexných trendov do virálneho obsahu.
Najčítanejšie
Podobné
REKLAMA