Počet úmrtí v septembri bol najnižší v tomto roku

COVID-19 bola až ôsma najčastejšia príčina úmrtí, uvádza v tlačovej správe Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).


Celková úmrtnosť na Slovensku bola v septembri po prvýkrát v roku 2022 nižšia ako päťročný priemer. Napriek tomu s narastajúcim počtom zomretých zápasil Žilinský kraj.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Menej osôb ako v rokoch pred pandémiou zomrelo na jednu z najčastejších príčin úmrtí – nádorové ochorenia. Počet obetí na COVID-19 klesol, na celkových úmrtiach sa podieľal takmer dvoma percentami. COVID-19 bola až ôsma najčastejšia príčina úmrtí, uvádza v tlačovej správe Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Na Slovensku zomrelo v septembri 4,1 tisíca osôb, čo predstavovalo o 0,4 percenta ľudí menej (18 osôb) než hodnota päťročného priemeru rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie. Podľa ŠÚ SR to bol zároveň najnižší mesačný počet úmrtí v tomto roku.

„Podúmrtnosť oproti 5-ročnému priemeru pred pandémiou ovplyvnil nižší počet zomretých na jednu z najčastejších príčin zomierania – nádorové ochorenia. K poklesu septembrových hodnôt úmrtnosti v porovnaní s predpandemickými hodnotami prispel aj 30 percentami pokles počtu zomretých na vonkajšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti a nižší počet zomretých na infekciu COVID-19,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Pexels

Z regionálneho hľadiska sa situácia zhoršila v Žilinskom kraji, kde počet úmrtí v septembri vzrástol o vyše 10 percent nad priemernú hodnotu posledných piatich rokov pred pandémiou. V porovnaní s 5-ročným priemerom rokov 2015 – 2019 bol počet zomretých vyšší ešte v Bratislavskom a Trenčianskom kraji.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Najvýraznejšie zlepšenie situácie zaznamenal Banskobystrický kraj. Na následky infekcie COVID-19 zomrelo v septembri 78 osôb. Ich počet sa za posledné tri mesiace po prvýkrát znížil a s takmer dvojpercentným podielom na celkovej úmrtnosti klesla zo šiestej na ôsmu priečku spomedzi 22 skupín ochorení.

Najčastejšími príčinami úmrtí v deviatom mesiaci tohto roka boli choroby obehovej sústavy, ktoré tvorili 47 percent úmrtí (takmer dvetisíc osôb) a nádory so štvrtinovým podielom (tisíc osôb). Tieto dve skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania. Na choroby obehovej sústavy zomrelo v septembri oproti priemeru predošlých piatich rokov o takmer jedno percento viac osôb.

V prípade nádorov to bolo o deväť percent menej zomretých, ako predstavuje päťročný priemer pred pandémiou. Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňali v septembri úmrtia na choroby dýchacej sústavy (osem percent), tráviacej sústavy (šesť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (štyri percentá).


Tagy:
Sledujte nás na Google Správy
Nenechajte si ujsť žiadne dôležité novinky.
Sledovať
Po otvorení kliknite na hviezdičku Sledovať
REKLAMA
Mário Budinský
Absolvent grafického dizajnu na UAT v Bratislave a marketingovej komunikácie na UCM v Trnave, ktorý sa už viac ako 10 rokov profesionálne venuje analýze internetových trendov, digitálnemu storytellingu a monitoringu popkultúry. Patrí k priekopníkom domácej internetovej scény, pričom meme tvorbe sa denne venuje už vyše 20 rokov. Ako autor desiatok tisícov satirických príspevkov aktívne formuje slovenský digitálny folklór, pričom jeho vizuálny obsah opakovane vyvolal celonárodné spoločenské debaty. V redakcii EMEFKA sa špecializuje na včasné zachytenie online bizáru, bulvárnych fenoménov a transformáciu komplexných trendov do virálneho obsahu.
Najčítanejšie
Podobné
REKLAMA