Pochmúrnejšie aj odlišné. Ako vyzerajú notoricky známe rozprávky v iných častiach sveta?

Popoluška či Kráska a zviera trochu inak.

Zdroj: Soyuzmultfilm, Disney Animation Studios

Mnohé slávne rozprávky majú v rôznych častiach sveta odlišnú podobu, hoci základná príbehová kostra sa väčšinou zhoduje. Je však zaujímavé pozrieť sa, akú podobu vtlačili tvorcovia či spisovatelia v iných štátoch našim obľúbeným príbehom.

V tomto článku ti prinášame 10 vybraných klasických rozprávok, ktoré milujú deti v rôznych iných krajinách na svete, a ktoré sa výrazne líšia od notoricky známych verzií (či už príbehom alebo spracovaním).

1. Pinocchio

V Rusku je Pinocchio známy pod menom Buratino. Rovnako ako v prípade Pinocchia, aj Buratino ožil po tom, čo ho stolár vyrezal z dreva. Inak sa však príbeh od nám známej rozprávky výrazne odlišuje. V ruskej verzii musí Buratino nájsť zlatý kľúč a zachrániť ostatné bábky z moci zlého bábkara.

Soyuzmultfilm

2. Snehulienka

Rusi majú tiež vlastnú verziu klasickej rozprávky o Snehulienke. Zatiaľ čo pre nás najznámejší film od Walta Disneyho čerpal z rozprávky bratov Grimmovcov, v Rusku sa týmto príbehom inšpiroval básnik Alexander Puškin a vytvoril svoju vlastnú verziu.

Tá je v mnohom podobná originálu. Tiež tu nájdeme zlú kráľovnú, jej krásnu nevlastnú dcéru či otrávené jablko. Výraznejším rozdielom je snáď len zasadenie príbehu do ruských reálií a fakt, že v rozprávke nevystupuje sedem trpaslíkov, ale sedem hrdinských bojovníkov.

Soyuzmultfilm

3. Kráska a zviera

Príbeh o Kráske a zvierati nájdeme v mnohých rôznych krajinách (vrátane Česka či Slovenska), takže nie je prekvapivé, že svoju verziu majú aj Rusi. Tam je táto rozprávka známa pod názvom Šarlátový kvet a vznikol podľa nej aj rovnomenný animovaný film.

V ňom musí najmladšia dcéra Anastasia žiť so Zvieraťom na krásnom ostrove. V Japonsku je zase tento príbeh známy ako Opičí kráľ. Mladá žena sa v tejto verzii stane väzenkyňou veľkého opičiaka, od ktorého sa jej podarí uniknúť.

Soyuzmultfilm

4. Malá morská víla

V Rusku je Malá morská víla známa pod menom Rusaločka. Známa rozprávka od Hansa Christiana Andersena tam bola sfilmovaná už v roku 1969, pričom ide vôbec o prvú adaptáciu tohto príbehu. Dalo by sa povedať, že ruská verzia je vernejšia melancholickému a tragickému tónu literárnej predlohy (než neskoršia Disneyho adaptácia).

Soyuzmultfilm

5. Kocúr v čižmách

Kocúra v čižmách poznajú tunajší diváci najmä z filmov o Shrekovi, ale v skutočnosti ide o notoricky známu samostatnú rozprávku. Jej pôvodnú verziu napísal Charles Perrault. V takom Japonsku sa stal Kocúr v čižmách mimoriadne populárnym. Dostal dokonca niekoľko animovaných filmov. Spoločnosť Toei, ktorá ich natočila, si ho dokonca zvolila za vlastného maskota.

Toei

6. Popoluška

Popoluška patrí k vôbec najznámejším rozprávkam na svete. Jednu z najobľúbenejších verzií spísal autor Charles Perrault či bratia Grimmovci, ale rôzne verzie nájdeme takmer všade po svete.

V Rusku sa Popoluška nazýva Zoluška a jej príbeh sa stal témou pre rovnomenný krátky animovaný film. Snímka je vernejšia pôvodným literárnym verziám, atmosféra je tiež oproti Disneyho verzii pochmúrnejšia.

Soyuzmultfilm

7. Aladin

Známu rozprávku o Aladinovi a magickej lampe nájdeme v slávnej zbierke Tisíc a jedna noc. V Japonsku obľúbený príbeh však tak trochu okorenili aj vlastnými nápadmi. Tak napríklad, v japonskej verzii nemá Aladin len čarovnú lampu, ale aj magický prsteň.

V talianskej verzii s názvom Gigi a magický prsteň má hlavný hrdina menom Gigi tiež magický prsteň. Ten mu (podobne ako lampa v iných verziách) dokáže splniť želania. Zaujímavé je, že v talianskej verzii mu jeho milovaná princezná magický prsteň ukradne, Gigiho vyženie do hôr a užíva si palác pre seba. Napokon však Gigi princeznú vďaka svojej šikovnosti prekabáti a na konci ona sama skončí v chudobe.

Toei

8. Rapunzel/Na vlásku

Príbeh o Rapunzel, ktorý zrejme poznáte z disneyovského animáku Na vlásku, má tiež svoje korene v rôznych ľudových príbehoch. Tie možno nájsť v mnohých národoch a kultúrach, pričom sa od seba niekedy viac či menej výrazne odlišujú.

Tak napríklad v Arménsku je Rapunzel známa ako Zoulvisia a oproti pôvodnej verzii je to skúsená a drsná bojovníčka. Oddaný vojak, ktorý by ju chcel za manželku, si dokonca Zoulvisinu lásku musí zaslúžiť v súboji s ňou.

Johnny Gruelle/Wikimedia Commons (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b5/Johnny_Gruelle_illustration_-_Rapunzel_-_Project_Gutenberg_etext_11027.jpg)

9. Perníková chalúpka

Perníková chalúpka (niekde aj O Jankovi a Marienke) patrí k najznámejším rozprávkam bratov Grimmovcov. Tento príbeh sa dočkal aj niekoľkých filmových adaptácií, budúci rok v januári nás v kinách čaká horor Gretel & Hansel na motívy tejto rozprávky. V Južnej Kórei je Perníková chalúpka známa pod názvom Sestra Slnko a brat Mesiac.

Na rozdiel od originálu by sme tu márne hľadali zlú čarodejnicu či perníkovú chalúpku. Namiesto toho je príbeh viac mytologickejší. Záporákom je tiger, ktorý zabije matku dvoch hlavných súrodencov. Napokon sa pred ním schovajú na oblohu, kde sa z nich stanú Mesiac a Slnko.

ABC / KBS

10. Macko Pú

Aj milovaný Macko Pú so slabosťou pre med je v našich končinách veľmi známy. Môže za to najmä filmové spracovanie od Disneyho, milovníci literatúry ale určite poznajú aj knižnú predlohu od A. A. Milneho. Tá poslúžila ako inšpiračný zdroj nielen filmárom z Disneyho štúdia, ale aj ruským tvorcom.

Pod názvom Vinni Pukh v ich réžii vzniklo niekoľko krátkych animovaných filmov. V príbehu však nevystupuje Krištofko Robin, takže Vinni a jeho priatelia sú skutočné zvieratá a nie hračky.

Soyuzmultfilm

Zdroj: en.wikipedia.orgwww.imdb.comwww.imdb.comwww.imdb.comwww.imdb.comwww.imdb.comwww.imdb.comwww.imdb.comwww.imdb.com, .kbs.co.kr

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Dodržiavaš pravidlá etikety aj v skupinových chatoch? Tento článok ti to prezradí

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME