Ak si za posledné dva roky použil Facebook, je dosť pravdepodobné, že si natrafil aspoň na jednu stránku, ktorá nerobí nič iné ako spam obrázkov vytvorených umelou inteligenciou. Prečo by si také niečo sledoval? Nemusíš tieto stránky sledovať. Facebook zobrazuje čoraz viac odporúčaných príspevkov, a preto sa ti na nástenke môže zobraziť aj niečo skutočne exotické.
Nie tak dávno sme písali o fenoméne zvanom teória mŕtveho internetu. Tá v skratke hovorí, že väčšina obsahu na internete je tvorená umelou inteligenciou a ľudia strácajú kontrolu nad tým, k akému obsahu sa na internete dostanú. To, čo práve vidíme na Facebooku, presne zodpovedá tejto teórii.
Vlna spamerských stránok, ktorá zasiahla Facebook, môže ešte porásť a v extrémnom prípade prakticky znefunkčniť túto sociálnu sieť. Ako tieto stránky fungujú?
Grafický odpad
Spamerské stránky sú zrejme plne automatizované. Dôkazom je napríklad to, že väčšina z nich pridáva príspevky 24 hodín denne v krátkych a pravidelných intervaloch (napr. 15 minút). Príspevky často sprevádza rovnaký text a nedochádza k žiadnej kontrole kvality príspevkov – v dôsledku toho zdieľajú úplne nezmyselné obrázky či obrázky s chybami, ktoré sú pre umelú inteligenciu typické (nesprávny počet prstov a končatín, chyby perspektívy atď.)
Skvelým príkladom nezmyselného a chybného obrázku je toto. Čo tým chcel básnik povedať?
Skutočnou lahôdkou je tento vtáčik s vajcami. Slovenčina asi nie je jediný jazyk, kde vajcia a vajcia majú ten istý význam, a kvôli automatizácii textového vstupu a nulovej kontroly grafického výstupu vznikajú takéto klenoty.
Mnoho stránok prechádza istými fázami, keď pridáva príspevky s rovnakou témou. Stránka „Oun Tein Monkey“ si napríklad prešla fázou „letušky pokryté hmyzom“ a následne začala pridávať slony na mopedoch či moknúce deti.
Naopak, podaktoré stránky sa vytrvalo držia jednej témy. „Oven Photographer“ sa venuje hadom:
Dočkali sme sa aj hadieho Ježiša:
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane