Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil

Pochybné stránky zaplavujú Facebook AI obrázkami. O čo im ide a ako fungujú?

Komický fenomén znepríjemňuje ľuďom používanie Facebooku.


Ak si za posledné dva roky použil Facebook, je dosť pravdepodobné, že si natrafil aspoň na jednu stránku, ktorá nerobí nič iné ako spam obrázkov vytvorených umelou inteligenciou. Prečo by si také niečo sledoval? Nemusíš tieto stránky sledovať. Facebook zobrazuje čoraz viac odporúčaných príspevkov, a preto sa ti na nástenke môže zobraziť aj niečo skutočne exotické.

Nie tak dávno sme písali o fenoméne zvanom teória mŕtveho internetu. Tá v skratke hovorí, že väčšina obsahu na internete je tvorená umelou inteligenciou a ľudia strácajú kontrolu nad tým, k akému obsahu sa na internete dostanú. To, čo práve vidíme na Facebooku, presne zodpovedá tejto teórii.

Vlna spamerských stránok, ktorá zasiahla Facebook, môže ešte porásť a v extrémnom prípade prakticky znefunkčniť túto sociálnu sieť. Ako tieto stránky fungujú?

Grafický odpad

Spamerské stránky sú zrejme plne automatizované. Dôkazom je napríklad to, že väčšina z nich pridáva príspevky 24 hodín denne v krátkych a pravidelných intervaloch (napr. 15 minút). Príspevky často sprevádza rovnaký text a nedochádza k žiadnej kontrole kvality príspevkov – v dôsledku toho zdieľajú úplne nezmyselné obrázky či obrázky s chybami, ktoré sú pre umelú inteligenciu typické (nesprávny počet prstov a končatín, chyby perspektívy atď.)

Skvelým príkladom nezmyselného a chybného obrázku je toto. Čo tým chcel básnik povedať?

Skutočnou lahôdkou je tento vtáčik s vajcami. Slovenčina asi nie je jediný jazyk, kde vajcia a vajcia majú ten istý význam, a kvôli automatizácii textového vstupu a nulovej kontroly grafického výstupu vznikajú takéto klenoty.

Mnoho stránok prechádza istými fázami, keď pridáva príspevky s rovnakou témou. Stránka „Oun Tein Monkey“ si napríklad prešla fázou „letušky pokryté hmyzom“ a následne začala pridávať slony na mopedoch či moknúce deti.

Naopak, podaktoré stránky sa vytrvalo držia jednej témy. „Oven Photographer“ sa venuje hadom:

Dočkali sme sa aj hadieho Ježiša:

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.