Ježiš je číslo 1!
Ježiš patrí k absolútne najobľúbenejším motívom spamerských stránok. „Love God &God Love You“ sype výhradne obrázky s Ježišom. Každých 15 minút pridá príspevok vytvorený umelou inteligenciou, ktorý sprevádza opis: „Toto som spravil vlastnými rukami! Ďakujem každému, kto to ocení!“
Vďaka tomu tu máme uhorkového Ježiša:
Jahodového Ježiša:
Vifonkového Ježiša:
Či garnátového Ježiša, ktorý sa stal virálnou senzáciou a skvelým zdrojom pobavenia. Garnátový Ježiš je vlastne akýmsi maskotom AI generovaného hnoja, ktorý zaplavuje sociálne siete.
Napriek tomu, že pre väčšinu bežných používateľov je takýto obsah očividný brak, nájde sa aj mnoho takých, ktorým sa páči a interagujú s ním. Príspevky získavajú reakcie aj komentáre, a hoci časť z nich pochádza od botov, tento obsah oslovuje aj skutočných ľudí.
Pod príspevkami, aké sú vložené vyššie, tak nájdeme komentáre ako „krásne!“, „skvelá práca“ alebo „amen“, pokiaľ hovoríme o obrázkoch s Ježišom. Samozrejme, ľudia, ktorým sa tento príspevok náhodne zobrazil na nástenke, väčšinou komentujú štýlom: „Čo to k*rva je???“
O čo im ide?
Spamovanie obrázkov vytvorených umelou inteligenciou je pomerne nový fenomén, ktorý je úzko spojený so zdokonaľovaním modelov schopných tvoriť obrázky na základe textového vstupu. Nejde teda o niečo, čo by existovalo pred rokom 2022.
Aj taký krátky čas však stačil na to, aby sa vedci pustili do odborného skúmania tohto javu. Výsledkom je práca „Ako spameri a podvodníci využívajú obrázky vytvorené umelou inteligenciou na rozširovanie publika“.
Podľa tohto výskumu je hlavným cieľom spamerských stránok rozširovanie publika. Snažia sa získať čo najviac interakcií a sledovateľov a rozšíriť tak svoje dosahy. Niektoré stránky sa využívajú na podvody (predaj falošných produktov, krádež údajov), niektoré zdieľajú linky na weby plné reklám a iným akoby išlo naozaj len o rast. Zrejme majú zámer veľkú stránku predať novému majiteľovi alebo môžu mať v pláne nejaký iný cieľ.
Výskumníci priznávajú, že zistiť motiváciu prevádzkovateľov týchto stránok nemusí byť jednoduché. Zrejme len oni sami vedia, aký cieľ sledujú.
Kradnuté stránky
Mnohé zo spamerských stránok boli ukradnuté. Výskumníci v práci spomínajú prípad americkej hudobnej skupiny, ktorá stratila kontrolu nad svojou FB stránkou a následne sa mohla len bezmocne prizerať na to, ako sa na nej objavujú nezmyselné príspevky vytvorené umelou inteligenciou.
Podobným prípadom môže byť aj stránka The God Saugatuck. Teraz spamuje obrázky s Ježišom, ak si ale pozrieme jej staršie fotografie, vidíme, že kedysi išlo o stránku hotela. Potvrdí to aj história stránky, ktorá uvádza, že do marca 2024 niesla názov The Hotel Saugatuck.
Záver
Facebook stránky zdieľajúce obsah vytvorený umelou inteligenciou sú zatiaľ len bizarným fenoménom a zdrojom pobavenia. Stále však existuje hrozba, že raz sa vymknú spod kontroly, „zlomia“ algoritmus a zaplavia naše nástenky, čím sa stane Facebook čiastočne nepoužiteľným.
Spoločnosť Meta si, našťastie, uvedomuje riziká spojené s generovaným obsahom a podniká kroky, ktoré ich majú minimalizovať.