Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 26.9.2023
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Mnohí českí a slovenskí hráči majú pocit, že naše krajiny sa v počítačových hrách takmer vôbec nevyskytujú. Nie je to celkom pravda a rovnako ako filmári, aj herné spoločnosti si na nás občas spomenú. Nie je prekvapením, že najväčšiu pozornosť našim krajinám venujú tunajšie firmy.

Na to, že vo farbách Česka alebo Slovenska môžeme hrať vo viacerých športových hrách, sme už zvyknutí. Rovnako ani virtuálne verzie našich najznámejších reprezentantov nie sú ničím výnimočným. Na ilustráciu môže poslúžiť toto gifko z NHLky, kde Zdeno Chára netradičným zákrokom pošle oponenta do inej dimenzie.

Chara GIF - Find & Share on GIPHY

Rovnako ako nešťastník v modrom drese sa cítia všetci tí, ktorí na vlastnej koži zažili Chárovu hru telom.

Možno to niekoho prekvapí, ale Česko a Slovensko ani zďaleka nie sú neexistujúcimi pojmami vo virtuálnom svete. Praha je obľúbenou kulisou viacerých zahraničných hier. V rôznych tituloch vystupujú české a slovenské postavy, používa sa naša technika a zbrane. Tiež sa dá očakávať, že územia v samotnom srdci Európy sa stanú významným bojiskom a záujmovým bodom veľmocí.

Still Life

Still Life je podarená point-and-click adventúra z roku 2005. Mohli by sme povedať, že dnes je už tento žáner takmer vyhynutý, čo je určite škoda. Still Life je druhý titul z detektívnej trilógie. Hráč sa ujíma roly dvoch postáv – chicagskej detektívky Victorie McPherson a jej starého otca Gustava McPhersona, ktorého príbeh sa odohráva v Prahe v roku 1929.

Microïds

Obaja protagonisti riešia vraždy prostitútok, nesúce veľmi podobný rukopis. Môžu mať vraždy po sedemdesiatich rokoch niečo spoločné? Still Life sa skutočne podarilo zachytiť pochmúrnu atmosféru starej Prahy. Autenticky pôsobí architektúra, dobové oblečenie aj mená postáv, ako Kazimír Stašek, Otokar Kubina a Jiří Skalnič.

Microïds
Microïds

Wargame

Ak by si niekto myslel, že na západe netušia, ako vyzerajú československí vojaci, Wargame ho presvedčí o opaku. Hardcore stratégia od francúzskych Eugen Systems kladie extrémny dôraz aj na ten najmenší detail vojenskej techniky a taktiky.

Trojdielna séria RTS sa odohráva v 80. a 90. rokoch a sleduje niekoľko fiktívnych scenárov, v ktorých sa do seba pustia USA a Sovietsky zväz. Wargame je nekompromisne krutá, ale o to viac sa hráč teší z každého úspechu.

Eugen Systems

Veľmoci do vojny, samozrejme, zatiahnu aj niekoľko svojich spojencov. Už v prvej hre sa na strane ZSSR objavuje Československá ľudová armáda. Spracovaniu ČSĽA sa skutočne nedá nič vytknúť, nechýbajú presné názvy jednotiek, české a slovenské mená postáv a takisto je podarený aj dabing.

Detailne sú znázornené mnohé výrobky československého zbrojného priemyslu, ako napríklad Praga Ještěrka, húfnica Dana, lietadlo Albatros či nákladiaky Tatra.

Eugen Systems
Eugen Systems
Eugen Systems
Eugen Systems

Sly 2: Band of Thieves

Sly je roztomilá stealth plošinovka, ktorej hlavnými hrdinami sú zvierací zlodeji. Hráč sa musí prikrádať, skákať, rozmýšľať, prekonávať prekážky a robiť ďalšie zlodejské veci. V priebehu hry hráč strieda postavu, za ktorú hrá, a každá z nich disponuje inými schopnosťami. Dobrodružstvá našich hrdinov zavedú aj do Prahy, znázornenej takto:

Sony Computer Entertainment

Hlavné mesto Česka tu figuruje ako gotická karikatúra a s konkrétnymi českými reáliami sa nestretneme. V hernej Prahe aspoň môžeme vidieť nejaké mosty, rovnako ako v tej skutočnej.

Sony Computer Entertainment

Crusader Kings II

V stredovekej stratégii Crusader Kings sa hráč zaoberá všetkými povinnosťami stredovekého feudálneho vládcu, kam patrí napríklad politika, vojna či cirkevné záležitosti. Veľký dôraz je tu kladený aj na osobné vzťahy a intrigy. V podstate je to taký simulátor Game of Thrones, len zasadený do skutočných historických reálií (incest, samozrejme, nechýba).

V hre sa môžeme preniesť do roku 867 a skúsiť si rolu veľkomoravského vládcu Rastislava. Je to poriadna výzva, pretože západného suseda predstavuje mocná a agresívna Východofranská ríša a z východu hrozí vpád starých Maďarov.

Paradox Interactive

V neskorších štartovacích dátumoch je České kráľovstvo súčasťou Svätej ríše rímskej národa nemeckého a územie Slovenska, ktorého väčšinu zaberá Nitrianske kniežatstvo, tvorí dôležitú časť Uhorska.

Paradox Interactive

Europa Universalis IV

Rovnako ako Crusader Kings, Europa Universalis je historický titul od švédskych Paradox Interactive. Časová linka sa začína tam, kde Crusader Kings končia – v 15. storočí. V tomto období je České kráľovstvo pomerne silné, aj keď v ňom stále doznievajú následky husitských vojen. Najväčšieho rivala predstavujú rakúski Habsburgovci, ktorí si brúsia zuby na český trón.

Paradox Interactive

Slovensko je stále súčasťou Uhorska. Zaujímavé sú pre nás udalosti, ktoré sa viažu k hornouhorským banským mestám, rozšíreniu zbojníctva či národného obrodenia Slovákov. Isté udalosti môžu viesť k vzniku nezávislého štátu Slovákov, ktorý sa v hre nazýva Nitra. Českých a slovenských hráčov pobaví achievement Great Moravia.

Make Moravia Great Again!

Victoria II

Victoria sa pre zmenu sústredí na obdobie rokov 1836-1936. Dobu veľkých vedeckých objavov, priemyselnej revolúcie a koloniálnych výpadov. Česi a Slováci sú jednými z mnohých národov Rakúskej ríše. Doba je riadne turbulentná a všetko sa môže rýchlo zmeniť. Krajiny zasahujú revolúcie, veľké vojny a zmeny režimov.

Paradox Interactive
Paradox Interactive

Aj keď sú naše dva národy len kvapkou v mori – Česi tvoria 10,7 % obyvateľstva a Slováci 5,5 %, v hre sa môže stať presne to, čo sa stalo aj v skutočnosti – habsburská monarchia sa rozpadne a národy získajú slobodu. Môže tak vzniknúť samostatné Česko, Slovensko alebo Československo.

Paradox Interactive

Hearts of Iron IV

Oproti ostatným stratégiám od Paradoxu kladie Hearts of Iron väčší dôraz na vojenstvo. Zameriava sa rovno na tú najväčšiu vojnu zo všetkých – druhú svetovú. Podobne ako v predchádzajúcich hrách, ani tu to Česi a Slováci nemajú ľahké – v roku 1936 je ČSR jediným demokratickým štátom v regióne a zo zahraničia mu hrozia mnohé nebezpečenstvá.

Je na hráčovi, či sa Hitlerovi rozhodne postaviť vojensky, bude sa sústreďovať na vybudovanie veľkej koalície spojencov, ktorí by garantovali jeho nezávislosť, alebo nacistom ustúpi, vzdá sa demokratického zriadenia a pridá sa k Osi.

Paradox Interactive

Ďalším štartovacím rokom je 1939. Územie dnešnej ČR je anektované Treťou ríšou a Slovensko zbavené južných regiónov nie je ničím iným, ako slabučkým vazalom Hitlera. Rovnako, ako to bolo v histórii, slovenskí vojaci sa môžu zúčastniť ťažení po boku Wehrmachtu a prispieť svojou troškou k víťazstvu fašizmu.

Paradox Interactive

World of Tanks

V minulosti patrilo Československo k absolútnej svetovej špičke zbrojárskej výroby. Československé zbrane a techniku máme možnosť vidieť vo viacerých hrách. Samozrejme, nesmie chýbať ani populárny World of Tanks z Bieloruska. Dôležitou aktualizáciou je update 9.13.

Niekoľko československých vozidiel bolo v hre dostupných už predtým, ale práve update 9.13 k nim pridal tri stredné tanky: Konštrukta T-34/100, TVP T50/51 a Kolohousenka.

Wargaming
Wargaming
Wargaming

Vo World of Tanks majú tankisti možnosť súperiť aj na kúsku českého územia. Update do hry priniesol mapu Plzne (Pilsen) z čias druhej svetovej vojny. Plzeň je jedným z niekoľkých českých miest, ktorým na jar 1945 priniesla slobodu americká armáda.

Wargaming

Euro Truck Simulator 2

Séria Euro Truck Simulator sa medzi fanúšikmi ťažkých nákladných vozidiel teší nesmiernej popularite – celkom oprávnene. Českí tvorcovia zo SCS games totiž majú zlaté ručičky. Presvedčiť nás o tom môže napríklad aj to, s akým citom pre detail dokázali spracovať virtuálne Česko – Praha sa objavuje už v prvej časti, Brno vo dvojke a Ostrava v rozšírení Going East.

SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games

ETS2 nezabúda ani na Slovensko! Bratislava sa nachádza už v pôvodnej hre, Banskú Bystricu a Košice sprístupňuje DLC Going East. Spracovaniu našej domoviny fakt nie je čo vytknúť – autori si skutočne dali záležať na detailoch, čo je vidieť aj na nasledujúcich obrázkoch z hry:

SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games
SCS games

Supreme Ruler Ultimate

Supreme Ruler je stratégia podobného formátu ako niektoré vyššie spomínané tituly. Sú tu ale dva veľké rozdiely – nestojí za ňou štúdio Paradox a hra obsahuje viaceré scenáre v rôznych historických obdobiach. Môžeme si teda opäť vyskúšať medzivojnové Československo:

BattleGoat Studios

Komunistické Československo pod vedením Klementa Gottwalda:

BattleGoat Studios

Dostaneme sa aj do roku 2017, keď je predsedom českej vlády Bohuslav Sobotka:

BattleGoat Studios

Slovensko sa zasa môže tešiť „stabilnej vláde“ a „hrádzi proti extrémizmu“, na ktorej čele stojí Robert Fico:

BattleGoat Studios
BattleGoat Studios
BattleGoat Studios

Prievidza ako desať domov uprostred lesa? Niektoré hry to s realizmom fakt preháňajú!

Celý seriál o počítačových hrách nájdeš tu


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.