Hranie a tvorenie s farbami – arteterapia
Skús experimentovať s farbami, napríklad maľovaním, kreslením alebo tvorbou koláží. Farby majú schopnosť ovplyvniť našu náladu, a tak môže byť práca s nimi terapeutická. Vyber si farby, ktoré ťa lákajú, a neobmedzuj sa na výsledok – dôležitý je samotný proces. Nemusíš byť umelcom, aby si si užil terapeutický účinok farieb. Môže to byť jednoduché kreslenie fixkami alebo experimentovanie s farebným písmom a tvarmi v skicári.
Pozorovanie prírody a „lesný kúpeľ“
Aj keď sa to môže zdať zvláštne, pozorovanie prírody a tzv. „lesný kúpeľ“ (shinrin-yoku) môže mať silný upokojujúci efekt. Ide o jednoduchú prechádzku v prírode s dôrazom na vnímanie všetkých zmyslov – vône, zvukov, dotykov. Cieľom je byť prítomný a vnímať krásu prírody bez toho, aby si sa ponáral do svojich starostí. Dokáže to výrazne znížiť stres a priniesť pocit pokoja.
Minimalizmus a upratanie priestoru
Neporiadok a príliš veľa vecí v priestore okolo nás môžu ovplyvňovať aj vnútorný pocit nepokoja a smútku. Skús postupne minimalizovať svoj priestor, zbaviť sa nepotrebných vecí a vytvoriť si príjemnejšie prostredie. Priestor s menším množstvom vecí ti umožní sústrediť sa na to, čo je dôležité, a vyčistí myseľ. Už len samotný proces triedenia a upratovania môže byť osviežujúci.
Rituál vďačnosti pred spaním
Vďačnosť má pozitívny vplyv na psychické zdravie a pomáha zlepšiť náladu. Pred spaním si skús nájsť pár minút a premyslieť si, za čo si počas dňa vďačný. Môže to byť aj niečo malé, ako úsmev od niekoho blízkeho či dobré jedlo. Zameraj sa na tieto maličkosti a snaž sa nájsť aspoň tri veci, ktoré ti počas dňa priniesli radosť alebo pocit pohody. Tento rituál ti pomôže zaspať s pozitívnejším naladením.