Ambiciózny československý triler Vlny od Jiřího Mádla konečne mieri aj do našich kín. Chválená snímka sa zameriava na dramatické udalosti v Československom rozhlase, ku ktorým došlo v rokoch 1967 – 1968. Snímka vyzerá naozaj dobre, preto dúfame, že ťa do kina naláka aj niekoľko zaujímavostí v tomto článku.
1. Pre tvorcov bola dôležitá autentickosť
Tvorcovia sa vyjadrili, že zachytenie danej doby bolo pre nich dôležité. Podarilo sa im dokonca nájsť archívne dokumentárne zábery, ktoré včlenili do svojho filmu. A to tak, aby nikto nič nespoznal.
„Vďaka digitalizácii a vizuálnym efektom ich zapracovali do filmu, takže diváci neuvidia rozdiel medzi starými zábermi a teraz nakrúteným materiálom,“ uviedla producentka Wanda Adamík Hrycová. „Spôsobí im to autentický dojem a mimoriadne silné emócie.“
2. Tretí režisérsky zárez Jiřího Mádla
Jiří Mádl je väčšine divákov známejší ako herec. Zahral si vo veľkom množstve filmov a seriálov. Vlny sú jeho tretím režisérskym počinom.
V roku 2014 debutoval rodinnou komédiou Pojedeme k moři, ktorá ukázala, že sa zrodil výrazný režisérsky talent. To sa potvrdilo aj druhým filmom, dramédiou Na streche. Tá si odniesla pozitívne recenzie aj divácke ohlasy.
3. Pocta práci redaktorov a novinárov
Vlny ukazujú, aká dôležitá je práca nezávislých novinárov. Práve nim filmári vzdali hold. „Film nám ukazuje, prečo sú práve novinári strážcami demokracie, ktorej základnými stavebnými piliermi sú sloboda slova a nezávislé médiá, čo nie sú poplatné moci a vládnucim stranám,“ zdôraznila producentka Wanda Adamík Hrycová.
Jiří Mádl bol odjakživa fascinovaný rozhlasom, do istej miery tak preňho išlo o vysnívaný projekt. Pri písaní scenára čerpal zo spomienok novinárov Jana Petránka a Věry Šťovíčkovej.
„Pani Šťovíčková bola pre mňa základným pilierom, otvorila dvere k ostatným postavám. A odhalila aj niečo, čo nebolo známe. V učebniciach sa to neučí a my s touto takmer zabudnutou informáciou vo filme pracujeme,“ povedal.
4. Film podľa Jiřího Mádla zaujme aj mladé publikum
Hoci je film zasadený do konca 60. rokov, podľa Jiřího Mádla by mohol zaujať aj mladé publikum. Je totiž natočený veľmi moderne a udalosti z daného obdobia zobrazuje prístupnou formou.
„Nebál by som sa povedať, že je to film aj pre mladých. Niežeby som ich chcel cielene osloviť, ale typ filmu je zábavný, rýchly a dynamický,“ uviedol Mádl. „Je veľmi moderný aj napriek tomu, že je to taká naša trauma z histórie, dalo by sa povedať. Myslím si, že to má nejakú sviežosť a frčí to.“
5. Príbeh je stále aktuálny
Novinárska sloboda, odvaha prinášať pravdivé informácie, morálna integrita a nepoddajnosť vládnucim politikom. To všetko Vlny tematizujú a dnes, keď vidíme neustále politicky motivované útoky na novinárov, ide o mimoriadne aktuálne témy.
„Bez nezávislých novinárov slobodná spoločnosť neprežije, a preto by sme si ich mali vážiť, podporovať ich a chrániť pred akýmikoľvek útokmi,“ povedala producentka Wanda Adamík Hrycová. Tá má k hlavnej téme filmu veľmi blízko.
„Som ‚twisťácke dieťa‘, ktoré vyrastalo medzi novinármi v mečiarovských v časoch, keď sloboda slova a nezávislosť médií neboli samozrejmosťou a keď si sprostredkovanie pravdy vyžadovalo veľkú odvahu. Nikdy by mi však nenapadlo, že tento film v čase svojho dokončenia získa takú aktuálnosť ako dnes.“
6. Podľa tvorcov je film o dôležitosti slobody
Aj z vyššie uvedeného vyplýva, že hlavnou témou, ktorá sa Vlnami nesie, je najmä dôležitosť slobody. Ako aj to, že sloboda nie je samozrejmosťou a nikdy neprichádza zadarmo.
Wanda Adamík Hrycová zdôraznila, že práve novinári sú strážcami slobody a demokracie, a preto by sme im mali vyjadriť podporu. „Bez nezávislých novinárov slobodná spoločnosť neprežije, a preto by sme si ich mali vážiť, podporovať ich a chrániť pred akýmikoľvek útokmi,“ podotkla.
7. Titulná pieseň v podaní známej speváčky
Titulnú pieseň k filmu naspievala populárna česká speváčka Ewa Farna. „Oslovenie od režiséra Jiřího Mádla ma veľmi potešilo. Verím v jeho poctivosť a profesionalitu v tom, čo robí,“ napísala na Instagrame.
„Ako však u všetkých ponúk, trvala som na pozretí filmu, a tak sme sa pred pol rokom, aj spoločne s tímom, s ktorým som na tomto projekte robila, stretli v kinosále.“ Film sa jej veľmi páčil a s nahraním skladby súhlasila.
8. Snímka má na konte aj prestížne ocenenie
Vlny si odbili celosvetovú slávnostnú premiéru na filmovom festivale v Karlových Varoch. Stretli sa so silnou kritickou aj diváckou odozvou. Jiří Mádl si odniesol sošku za divácku cenu.
9. Vlny pozbierali nadšené recenzie
Už krátko po premiére bolo jasné, že Vlny v českom a slovenskom prostredí zarezonujú. A tak sa aj stalo. Snímka si odniesla vysoko pozitívne recenzie (miestami až nadšené) a podľa kritikov ide doteraz o najlepší film Jiřího Mádla.
Vlny majú podľa nich nielen skvelý scenár, napätie a výborných hercov, ale po audiovizuálnej stránke sa môžu merať aj so špičkou zahraničnej produkcie.
10. Silný príbeh Československého rozhlasu
Snímka Vlny sa odohráva v prostredí Československého rozhlasu koncom 60. rokov. Mladý Tomáš (Vojtěch Vodochodský) prichádza pracovať ako technik do prodemokraticky orientovanej zahraničnej redakcie. Veľmi rýchlo si uvedomí, že v rozhlase prebieha boj medzi redaktormi a tajnými službami.
Novinári chcú prinášať nezávislé spravodajstvo, čo sa ale nepozdáva komunistickému režimu. Tomáš sa tak čoskoro ocitne pred ťažkou voľbou: ochráni svojho brata, alebo sa postaví za svojich kolegov a pravdu?
Vo filme si zahrali aj Táňa Pauhofová, Stanislav Majer, Tomáš Maštalír, Martin Hofmann, Vojtěch Kotek, Ondřej Stupka, Jevgenij Ivanovič Libezňuk, Stanislav Majer, Marika Šoposká a Michaela Majerníková. Novinka Jiřího Mádla vyzerá naozaj fantasticky a zdá sa, že spokojné ohlasy z Karlových Varov neklamali.
Evidentne sa na nás totiž rúti výborne nakrútený a mimoriadne dôležitý film, ktorý by v kinách bolo škoda minúť. Vlny si premiéru odbijú už 1. augusta.