V dnešnom uponáhľanom svete je niekedy naozaj ťažké zastaviť sa a nájsť si čas na relax. Knihy sú dobrou voľbou, keď si chce človek oddýchnuť, no ani na ne nám niekedy nezostáva dosť voľného času. Skvelou alternatívou sú preto audioknihy, ktoré si postupne nachádzajú fanúšikov aj na Slovensku.
V dnešnom článku vám prinášame novinky zo sveta audiokníh z dielne Vydavateľstva SLOVART. Dozviete sa, čo práve vychádza, ako sa na nahrávanie audiokníh pripravujú známi slovenskí herci a čo počúvajú známi slovenskí bookstagrameri.
Širokú ponuku slovenských audiokníh nájdete u Vydavateľstva SLOVART, ktoré v spolupráci s producentmi audiokníh, ako Wisteria Books, 582 spol. s r.o či Publixing Ltd, vydáva stále viac a viac audiokníh. Aj vďaka nim sa postupne zapĺňa slovenský trh a môžete si tak vybrať zo širokej ponuky žánrov, či už radi počúvate krimi, klasickú literatúru, tvorbu pre deti alebo vás zaujíma literatúra faktu.
Za kvalitou slovenských audiokníh stoja aj známe herečky a herci, ktorí tieto knihy načítali, aby mal z nich čitateľ-poslucháč čo najlepší zážitok. Medzi nimi sú také mená ako: Táňa Pauhofová, Daniel Fischer, Ivo Gogál, Slávka Halčáková, Miro Noga, Marek Geišberg, Lukáš Latinák, Matej Landl, Božidara Turzonovová, Juraj Kemka, Dorota Nvotová, Zuzana Krónerová, Richard Stanke, Zuzana Fialová a ďalší.
Dvaja známi herci nám dokonca aj prezradili niečo o tom, ako vyzerá príprava na nahrávanie audiokníh a ktoré príbehy majú najradšej.
Martin Mňahončák
Ako sa pripravujete na nahrávanie?
• To vždy záleží od knihy a žánru… Niekedy čítam celú knihu a pripravujem si rôzne postavy, typy charakterov, inokedy zase čítam len začiatok a potom to nechám na pocit a „improvizáciu“. Pri niektorých žánroch, detektívkach obzvlášť, je dobré nechať to na prvý pocit a nevnucovať poslucháčovi svoj názor na vec. Nech si urobí svoj obraz sám, podobne ako pri čítaní, inokedy je to viac na „hercovi“ a réžii, aby sa ten správny umelecký pocit sprostredkoval. Vždy je to iné.
Aké audioknihy sa u vás doma počúvajú najčastejšie?
• Musím sa priznať, že patrím skôr medzi čitateľov ako poslucháčov.
A ak by ste si mohli vybrať hociktorú knihu – akú by ste radi načítali?
• Je ich viac, dokonca veľmi veľa, ale ak by som si mal vybrať iba jednu, tak by to asi bola trilógia v piatich zväzkoch: Stopárov sprievodca Galaxiou od Douglasa Adamsa.
Štefan Martinovič
Ako sa pripravujete na nahrávanie?
• Samozrejme, najprv si text prečítam. Prvý dojem je dôležitý. Potom si to prečítam ešte raz a sústredím sa na technické veci – kde si mám dať pozor na výslovnosť, čo treba zdôrazniť, kde dať pauzu a pod.
Aké audioknihy sa u vás doma počúvajú najčastejšie?
• Priznám sa, že beletriu rád čítam a púšťam si skôr audioknihy zamerané na motivačnú literatúru. Naposledy som počúval Silu prítomného okamihu.
Ak by ste si mohli vybrať knihu, akú by ste radi načítali?
• Harryho Pottera napríklad.
Na aké novinky sa môžete v dohľadnej dobe tešiť?
Tento február sa nesie v hesle: „Počúvanie je nové čítanie!“ a pri tejto príležitosti Vydavateľstvo SLOVART predstaví nové tituly, ktoré vychádzajú v najbližších mesiacoch. Opäť si môžete vybrať z audiokníh rôznych žánrov nahovorených známymi slovenskými hercami.
Pre milovníkov klasických detektívok
Pre milovníkov klasiky sa vo februári chystá už tretie pokračovanie detektívok o obľúbenom Sherlockovi Holmesovi – Údolie hrôzy. Načítal ho Miro Noga a jeho nezameniteľný hlas ste si mohli užiť už v dvoch predchádzajúcich častiach Pes baskervillský a Štúdia v červenom.
Príbehy pre najmenších
Hlas Mira Nogu vás bude sprevádzať aj tretím pokračovaním príbehov o Emilovi z Lönnebergy –To vymyslí len Emil z Lönnebergy.
Autorka Astrid Lindgrenová ponúka aj ďalšie detské série, ako napríklad Deti z Bullerbynu načítané Táňou Pauhofovou či príbehy o Pippi Dlhej pančuche v prevedení Slávky Halčákovej.
Najmenších čitateľov poteší novinka z veľmi úspešnej detskej série od Jo Nesba Doktor Proktor. Najbližšie sa môžete tešiť na diel Doktor Proktor a koniec sveta. Možno. Príbehy o slávnom Doktorovi Proktorovi a jeho šialených dobrodružstvách načítal Peter Sklár a postupne budú vychádzať aj ďalšie časti.
Pre tých, čo majú radi pravdivé príbehy
Poslednou novinkou na najbližšie mesiace je pokračovanie autobiografického príbehu Fulmaya s názvom Fulmaya na rázcestí. Audioknihu nahovorila samotná autorka Dorota Nvotová.
Prehľad všetkých audiokníh nájdeš tu. |
Čo si o audioknihách myslia známi slovenskí bookstagrameri?
@lilianalovesbooks
Audioknihy pre mňa predstavujú vytúžený relax a spôsob, ako skĺbiť príjemné s užitočným. Najradšej ich počúvam pri nejakej aktivite, ako je napríklad varenie alebo upratovanie.
Najradšej mám detektívky a s dcérkou rady počúvame detské knihy. V poslednom čase sme si veľmi obľúbili pavúčiu rodinku Websterovcov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
@tanka_librarian
Audioknihy počúvam, pretože sú skvelou alternatívou ku klasickej knihe. Môžem robiť naozaj čokoľvek, varím, upratujem, prechádzam sa a zároveň “čítam“ knihu. A dokonca, keď nemôžem zaspať, nie je nič lepšie, ako si pustiť audioknihu. Pokojný a príjemný hlas odvedie moje myšlienky ku knihe a mne sa tak oveľa ľahšie zaspáva.
Počas dňa najradšej počúvam detektívky a trilery, ale veľmi rada počúvam aj knihy pre deti, napríklad Pippi Dlhú pančuchu alebo moju obľúbenú knihu Chlapec v pásikavom pyžame.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
@theravenandthereader
Audioknihy počúvam, pretože sú skvelou cestou, ako urobiť viac vecí naraz a tým ušetriť náš obmedzený čas. Ale hlavne využiť ten čas efektívne.
Najradšej počúvam audioknihy zo žánru, ktorý aj najradšej čítam, teda fantasy a krimi/detektívky. Určite stojí za to vypočuť si príbeh o Sherlockovi Holmesovi: Pes baskervillský.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
@elf_bookworm
Audioknihy „čítam“ v prvom rade preto, lebo je to veľmi praktické. Dajú sa čítať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, za chôdze, v noci, vo vani… Využívam to hlavne po náročnom dni, keď už mám unavené oči, ale chcem si čítať.
Najradšej čítam fantasy, a to platí aj o počúvaní audiokníh. Super voľbou je pre mňa napríklad Mŕtvy na Pekelnom vrchu od Juraja Červenáka.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
@danysbooks
Mám pocit, že audioknihy veľa ľudí nepočúva, lebo ich ani nikdy neskúsili. Lebo ak by to ľudia skúsili, hneď by pokračovali ďalej. Je to ako keď vám ako malým čítali rodičia rozprávky, no teraz to sú komplikovanejšie príbehy a so skutočnými hercami. Za mňa je to hlavne o šetrení času. Môžem robiť viac vecí naraz. Napríklad si pri cestovaní busom pustím audioknihu namiesto hudby. Alebo ju počúvam, keď varím, upratujem, periem, cvičím.
Skrátka počúvam, kde a kedy sa len dá, čo by som pri čítaní povedať nemohla. Zároveň sa s tým skvelo cestuje, môžete sledovať ľudí, okolie, ale zároveň „čítať“. Za mňa majú audioknihy viac plusov ako mínusov. Tých mínusov je len pár, napríklad, že sa vám môže stať, že prestanete dávať pozor a niečo vám môže ujsť. No ak si vyberiete správnu knihu a správnu audioknihu, budete pohltení dostatočne na to, aby ste dávali pozor bez prestania.
Ja si väčšinou na počúvanie vyberám knihy, ktoré by sa mi inak nechcelo čítať, lebo sú dlhé alebo ide o nejaké klasiky. Pri klasikách sa dá spoľahnúť na to, že na nich nájdete audioknihu stále. Napríklad si vďaka Slovartu môžete vypočuť Pýchu a predsudok, ktorú milujem, ale číta sa ťažko, takže je úžasným adeptom na audioknihu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Tento obsah vznikol v spolupráci so Slovart