Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.2.2023
sk
Tatiana
, Táňa
cz
Hynek

Pod výzvu na obmedzenie nebezpečnej pyrotechniky sa podpísalo 50-tisíc ľudí

Najviac podpisov za jeden deň pribudlo tesne po Silvestri.


Pod výzvu na obmedzenie nebezpečnej pyrotechniky na Slovensku sa za 12 mesiacov podpísalo 50-tisíc ľudí. Suverénne najviac podpisov za jeden deň pribudlo tesne po Silvestri. Výzva je iniciatívou Progresívneho Slovenska (PS).

Prostredníctvom tlaku občanov chce hnutie presvedčiť poslancov Národnej rady SR, aby podporili ich návrh legislatívy, ktorá zakáže nebezpečnú pyrotechniku na Slovensku. „Z akéhokoľvek uhlu sa na používanie pyrotechniky pozrieme, vidíme len negatíva. Táto hlučná zábava znečisťuje životné prostredie, ohrozuje ľudské zdravie, ničí majetok,“ povedal europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík. Ako ďalej dodal, najväčšími obeťami sú starší občania, malé deti, domáce a voľne žijúce zvieratá.

Podľa Hojsíkových slov nebol koniec roka 2022 v rámci negatívnych dopadov zábavných výbušnín žiadnou výnimkou. Na Slovensku podľa medializovaných informácií vzniklo takmer štyridsať požiarov spôsobených zábavnou pyrotechnikou. Záchranári mali niekoľko desiatok výjazdov v súvislosti s neodbornou manipuláciou s pyrotechnikou, pričom najmladším pacientom bol len 13-ročný chlapec. Výrazné dopady na ľudské zdravie má aj znečistenie ovzdušia.

Shutterstock

„Podľa vedcov z Akadémie vied Českej republiky sú ľudia počas silvestrovskej noci a následných dní vystavení vysokým hodnotám karcinogénneho antimónu alebo zlúčeninám tália. Takže zdravie neriskujú len užívatelia pyrotechniky, ale aj všetci ich susedia,“ povedal Hojsík. Ako ďalej dodal, domáci miláčikovia prežívajú na Silvestra noc plnú stresu, vyplašené voľne žijúce zvieratá sa zas neraz v panickom úteku zrania.

Podľa environmentalistky PS Tamary Stohlovej je pozitívny prínos pyrotechniky pre spoločnosť zanedbateľný. „Naopak, negatíva sú všetkým absolútne zrejmé a potvrdzujú to aj dáta. Už minulý rok mal byť na stole zákon, ktorý nebezpečnú pyrotechniku obmedzí. Napriek verejným prísľubom sa tak nestalo, preto sme iniciatívu prevzali my,“ povedala. Novú legislatívu predloží do parlamentu poslanec PS Tomáš Valášek. V prípade jej schválenia sa na Slovensku zakáže najnebezpečnejšia hlučná pyrotechnika a pri ostatných druhoch príde k obmedzeniam.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť