Podarilo sa mu odfotiť ducha? Tajomná fotografia dodnes rozdeľuje expertov aj obyčajných ľudí

Z podivnej fotky budeš mať zmiešané pocity.

Zdroj: Profimedia

Ako píše magazín Mirror, tajomná fotka, ktorá vznikla v roku 2009, stále nedáva ľuďom spať. Nie je na tom však nič čudné. Záhady a údajné paranormálne javy ľudí priťahovali už od nepamäti.

Napokon, pomerne pravidelne sa im venujeme aj na stránkach EMEFKA. Záhadné zmiznutia, duchovia a prízraky, to všetko má v sebe nepochybne nespornú dávku zaujímavosti, a to často aj pre ľudí, ktorí na nadprirodzené úkazy neveria. Na svete by sme našli mnoho miest, budov či starobylých pamiatok, na ktorých podľa ľudí straší.

Podivná fotka

Jednou z nich je aj hrad Tantallon v oblasti East Lothian v Škótsku. Ten bol postavený v 14. storočí, ale v roku 1651 ho značne poškodili vojská Olivera Cromwella, vodcu anglickej revolúcie. Dnes z neho ostali len ruiny, ktoré sú ale stále navštevované turistami z celého sveta. Istý Christopher Aitchison sa v roku 2009 tiež vydal na výlet do trosiek hradu a pri tejto príležitosti urobil niekoľko fotografií.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Christopher%20Aitchison%20&mp_sed=341810625&rpp=420)

Keď ich však vyvolal, ostal v úžase. Na jednej z fotiek totiž po priblížení videl v okne niečo, čo sa nápadne ponášalo na ľudskú postavu. Fotografia následne začala cirkulovať po internete, kde sa stala predmetom živej debaty nadšencov záhad a paranormálnych javov.

Duch?

Podľa jednej skupiny sa Aitchisonovi podarilo bez akejkoľvek pochybnosti zachytiť ducha, ktorý prebýva v zničenom hrade. Podotkli pritom, že sa z fotky zdá, akoby mala postava oblečené starodávne šaty a naberaný golier. Zároveň sa dá pomerne jasne vidieť niečo, čo vyzerá ako ženská tvár.

Samotný Aitchison tvrdil, že v momente, keď fotku vyfotil, na mieste nikoho nevidel. Fotografia bola tiež podrobená analýze, pri ktorej sa prišlo na to, že Aitchison s ňou nemanipuloval a nezistili sa ani žiadne dodatočné digitálne úpravy.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Christopher%20Aitchison%20&mp_sed=341810625&rpp=420)

Čo na to skeptici?

Skeptici najprv poukázali na to, že môže ísť o dobovo oblečenú figurínu, alebo sprievodcu v kostýme. To ale nie je vôbec pravdepodobné, pretože v hrade žiadne figuríny nie sú a rovnako sa nevyužívajú ani sprievodcovia v kostýmoch.

Mohlo teda ísť o nejakého vtipkára, ktorý chcel turistov vystrašiť? Vylúčiť sa to asi nedá, hoci to neznie príliš pravdepodobne. V tom prípade je navyše záhadou, prečo si ho Aitchison nevšimol už predtým, než dané miesto odfotil.

D. Gordon E. Robertson/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Tantallon_Castle#/media/File:Tantallon_Castle,_2015.JPG)

Aitchisonova fotografia je natoľko zvláštna, že zamotala hlavu aj viacerým pochybovačom. Je to rozhodne zvláštne,“ nechal sa počuť psychológ a skeptik Richard Wiseman. „Vysvetlenie nebude úplne bežné.“ Našli sa aj takí, ktorí tvrdili, že ide o hru svetla odrážajúceho sa od kameňov. Skeptik Alex Pryce fotku tiež dôkladne skúmal a napokon vyhlásil, že podľa jeho názoru nezachytáva nič nadprirodzené. 

Keď sa obrázok zväčší, je celkom zrejmé, že je to žena s taškou v ruke a s kabelkou cez plece,“ povedal. „Má na sebe ružovú bundu a schádza zo schodov s nákupnou taškou.“ Podľa neho tak môže ísť skôr o turistku a následný optický klam, ktorý vznikol tak, že fotograf miesto vyfotil zo „správneho“ uhla.

Diskusia okolo fotografie sa však na rôznych internetových fórach vedie dodnes. Nech už je pravda kdekoľvek, fotka pôsobí celkom mrazivo, čo povieš?

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Vety, ktoré všetci hovoria nízkym ľuďom a oni ich neznášajú


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME