Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Ako píše magazín Mirror, tajomná fotka, ktorá vznikla v roku 2009, stále nedáva ľuďom spať. Nie je na tom však nič čudné. Záhady a údajné paranormálne javy ľudí priťahovali už od nepamäti.

Napokon, pomerne pravidelne sa im venujeme aj na stránkach EMEFKA. Záhadné zmiznutia, duchovia a prízraky, to všetko má v sebe nepochybne nespornú dávku zaujímavosti, a to často aj pre ľudí, ktorí na nadprirodzené úkazy neveria. Na svete by sme našli mnoho miest, budov či starobylých pamiatok, na ktorých podľa ľudí straší.

Podivná fotka

Jednou z nich je aj hrad Tantallon v oblasti East Lothian v Škótsku. Ten bol postavený v 14. storočí, ale v roku 1651 ho značne poškodili vojská Olivera Cromwella, vodcu anglickej revolúcie. Dnes z neho ostali len ruiny, ktoré sú ale stále navštevované turistami z celého sveta. Istý Christopher Aitchison sa v roku 2009 tiež vydal na výlet do trosiek hradu a pri tejto príležitosti urobil niekoľko fotografií.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Christopher%20Aitchison%20&mp_sed=341810625&rpp=420)

Keď ich však vyvolal, ostal v úžase. Na jednej z fotiek totiž po priblížení videl v okne niečo, čo sa nápadne ponášalo na ľudskú postavu. Fotografia následne začala cirkulovať po internete, kde sa stala predmetom živej debaty nadšencov záhad a paranormálnych javov.

Duch?

Podľa jednej skupiny sa Aitchisonovi podarilo bez akejkoľvek pochybnosti zachytiť ducha, ktorý prebýva v zničenom hrade. Podotkli pritom, že sa z fotky zdá, akoby mala postava oblečené starodávne šaty a naberaný golier. Zároveň sa dá pomerne jasne vidieť niečo, čo vyzerá ako ženská tvár.

Samotný Aitchison tvrdil, že v momente, keď fotku vyfotil, na mieste nikoho nevidel. Fotografia bola tiež podrobená analýze, pri ktorej sa prišlo na to, že Aitchison s ňou nemanipuloval a nezistili sa ani žiadne dodatočné digitálne úpravy.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Christopher%20Aitchison%20&mp_sed=341810625&rpp=420)

Čo na to skeptici?

Skeptici najprv poukázali na to, že môže ísť o dobovo oblečenú figurínu, alebo sprievodcu v kostýme. To ale nie je vôbec pravdepodobné, pretože v hrade žiadne figuríny nie sú a rovnako sa nevyužívajú ani sprievodcovia v kostýmoch.

Mohlo teda ísť o nejakého vtipkára, ktorý chcel turistov vystrašiť? Vylúčiť sa to asi nedá, hoci to neznie príliš pravdepodobne. V tom prípade je navyše záhadou, prečo si ho Aitchison nevšimol už predtým, než dané miesto odfotil.

D. Gordon E. Robertson/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Tantallon_Castle#/media/File:Tantallon_Castle,_2015.JPG)

Aitchisonova fotografia je natoľko zvláštna, že zamotala hlavu aj viacerým pochybovačom. Je to rozhodne zvláštne,“ nechal sa počuť psychológ a skeptik Richard Wiseman. „Vysvetlenie nebude úplne bežné.“ Našli sa aj takí, ktorí tvrdili, že ide o hru svetla odrážajúceho sa od kameňov. Skeptik Alex Pryce fotku tiež dôkladne skúmal a napokon vyhlásil, že podľa jeho názoru nezachytáva nič nadprirodzené. 

Keď sa obrázok zväčší, je celkom zrejmé, že je to žena s taškou v ruke a s kabelkou cez plece,“ povedal. „Má na sebe ružovú bundu a schádza zo schodov s nákupnou taškou.“ Podľa neho tak môže ísť skôr o turistku a následný optický klam, ktorý vznikol tak, že fotograf miesto vyfotil zo „správneho“ uhla.

Diskusia okolo fotografie sa však na rôznych internetových fórach vedie dodnes. Nech už je pravda kdekoľvek, fotka pôsobí celkom mrazivo, čo povieš?


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť