11. Čím vyššie je IQ, tým zaujímavejšie sú vaše sny
Vedci tvrdia, že ľudia, ktorí majú vysoké IQ, majú naozaj úžasné sny, ktoré sú oveľa zaujímavejšie a trvajú dlhšie. Ak si však nepamätáte, čo sa vám v noci snívalo, nepanikárte. Ľudia si často nepamätajú svoje sny, pretože priemerne trvajú len pár sekúnd.
12. Ľudia vnímajú informácie lepšie, keď ich vidia na papieri
Nórski vedci urobili so študentmi jeden experiment. Rozdelili ich na dve polovice. Prvej dali do rúk vytlačené texty a druhej kázali, aby rovnaké texty čítali cez počítač v PDF formáte. Ukázalo sa, že viac informácií si predsa len zapamätala prvá skupina.
13. Schopnosť počuť sa zhoršuje po dobrom obede
Niektorým ľuďom zvoní po skvelom jedle v ušiach. Pýtate sa, ako je to možné? Mnoho nápojov a potravín môže ovplyvniť hladinu tekutiny vo vnútornom uchu, čo spôsobuje šum. K dočasnému zhoršeniu sluchu môže viesť aj prebytok sladkých či slaných jedál, ale aj kofeín.
14. Slepé črevo je prospešné
Slepé črevo má zlú povesť. Môže spôsobiť veľa zdravotných problémov, dokonca v prípade zápalu ohrozuje život človeka. Bolo považované za orgán, ktorý v skutočnosti nemal žiadne výhody. Dnešní vedci tvrdia niečo celkom iné. Slepé črevo je bezpečný domov pre mnohé užitočné baktérie. Ukladá užitočné mikróby, ktoré dokážu obnoviť bakteriálny systém čreva.
15. Deti rastú rýchlejšie na jar
Deti rastú inak v každom ročnom období, no najrýchlejšie na jar. Predpokladá sa, že tento rýchly rast súvisí so slnečnou aktivitou. Otázkou však ostáva, prečo teda nerastú najrýchlejšie počas leta.
16. Med je ľahko stráviteľný
Dôvod, prečo je med pre človeka ľahko stráviteľný, spočíva v tom, že včely ho už raz predtým strávili. Skladá sa z jednoduchých sacharidov, a preto ho vie naše telo úplne absorbovať.
17. Pravý pľúcny lalok je väčší ako ten ľavý
Objem a veľkosť pľúc sú v našom tele úplne odlišné. Dôvodom je umiestnenie srdca. Pravý pľúcny lalok je ťažší a väčší, na rozdiel od toho ľavého, ktorý v hrudníku uvoľňuje miesto pre srdce.
18. Rozlíšenie ľudského oka je 140 megapixelov
Ak by bolo ľudské oko digitálnym fotoaparátom, jeho rozlíšenie by bolo 120-140 megapixelov.
19. Ľudské a žraločie rohovky sú si veľmi podobné
Rohovka žraloka je tak podobná rohovke ľudského oka, že ak by na to existovala vhodná technológia, mohla by byť použitá na transplantáciu.