Prípad sa stal senzáciou
Príbeh od zverejnenia v roku 1994 obletel internet mnohokrát, bol (a je) zdieľaný ako najdivnejšia samovražda. V skutočnosti ide o fiktívny prípad, ktorý v rámci spestrenia banketu povedal jeden človek. Mills nikdy netvrdil, že ide o skutočný príbeh. Rozprával ho ako hypotetický prípad pre vyšetrovateľov, nech vidia, aké dôležité je zisťovať detaily okolo zločinu.
Čo sa týka samotného rozprávača, toho od zvirálnenia tejto urban legend obsypali kvantá listov a žiadostí o detailoch. Oslovili ho desiatky spisovateľov, študentov práva, kriminalistov, novinárov, dokonca ho chceli začleniť do učebníc.
Mills v roku 1997 prezradil, že za posledné roky mal viac ako 400 telefonátov. S radosťou odpovedal na všetky otázky, pričom vždy zdôrazňoval, že príbeh je len fikcia a jeho zámerom bolo len poukázať na to, ako malé detaily môžu zvrátiť spočiatku jednoduchý prípad.
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
Samovražda Ronalda Opusa nikdy nezomrela a internetom sa šírila ako faktická bizarná udalosť. Dokonca aj dnes, po vyše troch desaťročiach, ju môžeš nájsť na niektorých weboch ako zaručene pravdivú.
Pointa?
Nekritické prijatie správy o príbehu neexistujúceho Opusa ilustruje jeden z nezamýšľaných dôsledkov internetu, keď ľudia veria všetkému, čo čítajú, a čo je horšie, šíria to medzi ďalších s absenciou snahy o zistenie skutočnej pravdy.