V škole na biológii ťa učili samé tie „podstatné“ veci, ktoré v budúcnosti nepochybne využiješ. Od stavby listu cez tráviacu sústavu obojživelníka až po kostru človeka – jednoducho, všetko dôležité. Jediné, čo vynechali, boli… nuž, tie skutočne zaujímavé veci. A preto ti dnes prinášame vzorku z nich my.
1. Organizmy pod oceánskym dnom
Mariánska priekopa je najhlbším miestom na zemskom povrchu. V jej útrobách na samotnom dne dosahuje tlak hodnoty vyššie ako 100 MPa, a tento faktor bol hlavným dôvodom, prečo sa nikto nenazdával, že by tam mohol existovať život. Tvrdenie v januári roku 1960 vyvrátili výskumníci Donald Walsh a Jacques Piccard, ktorí v guľatej pozorovacej kabíne preskúmali jej zákutia a na povrch sa vrátili s fascinujúcou informáciou – niečo tam predsa len žije.
O vyše päťdesiat rokov neskôr na konferencii Goldschmidt Conference 2013 prezradili podmorskí vedci svetu, že touto priekopou to nekončí. Život možno nájsť ešte omnoho nižšie. Takmer štyri kilometre pod oceánskym dnom sa nachádza niekoľko druhov baktérií, húb a vírusov, ktoré sú podľa výskumov milióny rokov staré.
Tieto organizmy sa rozmnožujú zhruba raz za desaťtisíc rokov a ich celkový metabolizmus je veľmi pomalý. Vedecká komunita teda polemizuje o tom, či ich vôbec možno nazývať organizmami, keď celý svoj život strávia v takomto zombie stave.
Pod zemou sú roztrúsené veľmi nariedko – na odobratej vzorke o veľkosti jednej čajovej lyžičky sa ich nachádzalo približne 13-tisíc. Dá sa s určitosťou povedať, že rovnako veľká vzorka z normálnej pôdy by ich obsahovala milióny, ak nie viac.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa na ostrov Santa Catalina dostali desiatky zubrov
- Akému problému momentálne čelia gekóny panenské
- Na akom princípe funguje psie určovanie času
- Za akých okolností moriak mení farby
- Akému druhu bizarných zvieracích zápasov holdujú ľudia v Číne
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom