Zvláštne variácie známych zvierat majú svoje čaro. Kombinácia známeho a nezvyčajného ľudí vždy zaručene zaujme a pripomenie, aká je príroda fascinujúca!
Istý čas kolovali fotografie tohto živočícha po internete s tým, že veľa ľudí si myslelo, že nejde o skutočného tvora. Veverička s telom dlhým 50 centimetrov, ktoré je ozdobené výraznými hrdzavými fľakmi, pripadala mnohým ako výsledok práce s Photoshopom.
Je to tvor skutočný, aj keď exotický!
Veľká hrdzavá veverička je skutočná a nesie meno ratufa obrovská. Jej domovom je India a takmer celý život strávi v korunách stromov. S výnimkou severu krajiny nájdeme tieto veverice vo všetkých častiach Indie. Štát Maharaštra na západe Indie považuje ratufu obrovskú za svoj symbol.
Napriek tomu, že ratufa zrejme nepatrí medzi veľmi známe zvieratá, nie je v stave ohrozenia. Tento druh je zaradený medzi živočíchy s najmenším rizikom ohrozenia. Prirodzeným predátorom sú dravé vtáky a leopardy, veľa radosti im neprináša ani úbytok lesov.
Výnimočné talenty
Ratufa disponuje špeciálnymi zručnosťami, ktoré jej uľahčujú prežiť vo vysokých korunách stromov. Dokáže preskočiť zo stromu na strom, vzdialený šesť metrov. V korunách si zakladajú bezpečné hniezda a takisto aj spoľahlivé potravinové skrýše. Väčšina veveričiek je známa tým, že „špajze“ si budujú pod zemou, ratufy však nie.
Do jedálnička týchto veľkých veveríc patrí ovocie, kvety, kôra aj orechy. Niektoré poddruhy nepohrdnú dokonca ani hmyzom či vtáčími vajcami. Ratufa obrovská žije samotárskym spôsobom života. Je aktívna prevažne ráno a večer.
Dôležitou otázkou zostáva dôvod, prečo majú ratufy také výrazné sfarbenie. Jedna z teórií hovorí, že môže ísť o spôsob prilákania partnera. Druhá, o niečo presvedčivejšia, tvrdí, že takéto na prvý pohľad „zlé“ maskovanie v skutočnosti poskytuje perfektnú kamufláž v prostredí, kde sa ratufa pohybuje – v korunách stromov sa totiž striedajú miesta, na ktoré dopadajú slnečné lúče, a miesta, ktoré sú pred nimi zakryté listami a konármi.