Podľa ich života natočili horor V zajatí démonov. Kto vlastne boli Ed a Lorraine Warrenovci?

Tvrdili, že skúmali viac ako 10-tisíc prípadov. Ako to ale bolo naozaj?

Zdroj: Profimedia

S menami Ed Warren a Lorraine Warren sa stretol každý milovník hororov. Sú totiž hlavnými predstaviteľmi hororovej série V zajatí démonov, kde ich hrajú Patrick Wilson a Vera Farmiga. Ide o manželský pár démonológov, paranormálnych vyšetrovateľov a spisovateľov. Počas svojej kariéry podľa svojich slov skúmali viac ako 10-tisíc prípadov, ktoré zahŕňali duchov, démonov či dokonca vlkolakov. Trochu viac o tejto nezvyčajnej dvojici si povieme práve v tomto článku.

Zoznámenie

Ed Warren sa narodil 7. septembra 1926, jeho manželka Lorraine 31. januára 1927. Ed tvrdil, že s nadprirodzenými úkazmi sa prvýkrát stretol už ako dieťa. Jeho rodina totiž žila v dome, kde strašilo. To v ňom vzbudilo záujem o nadprirodzeno a démonológiu.

V roku 1944, keď mal 18 rokov, sa v kine zoznámil s Lorraine. Ich priateľstvo rýchlo prerástlo do vzťahu. O rok neskôr, teda v roku 1945, sa vzali a v roku 1951 sa im narodila dcéra Judy. Následne Ed narukoval do armády a po návrate s Lorraine začali kariéru paranormálnych vyšetrovateľov. V roku 1952 založili spoločnosť New England Society for Psychic Research. Ed vystupoval ako školený démonológ, Lorraine pôsobila ako médium a jasnovidka.

Profimedia

Annabelle

Prípadov, ktoré Ed a Lorraine vyšetrovali, je obrovské množstvo. Medzi najznámejšie patrí ten o démonickej bábike Annabelle, ktorá neskôr dostala aj vlastnú sériu filmov. Prípad sa mal odohrať v roku 1968, keď istá študentka zdravotníckej školy dostala ako darček na prvý pohľad obyčajnú bábiku. Veľmi rýchlo ale zistila, že s ňou niečo nie je v poriadku. Bábika im zanechávala odkazy napísané pastelkami, pohybovala sa sama od seba, a dokonca sa snažila priateľa študentky zabiť.

Posted by New England Society for Psychic Research – NESPR on Thursday, May 14, 2020

Študentka sa obrátila na nemenovaného vyšetrovateľa, ktorý jej povedal, že v bábike sídli duch dievčaťa menom Annabelle. Študentka si myslela, že ak si bábiku nechá, duch jej dá pokoj. Lenže to sa nestalo. Po pokuse Annabelle o zabitie študentkinho priateľa boli do akcie povolaní Ed a Lorraine Warrenovci. Tí usúdili, že v bábike sa nenachádza duch, ale démonická entita. Bábiku vzali do svojho okultného múzea a umiestnili ju do ochrannej vitrínky.

Duch čarodejnice

Známym bol aj prípad rodiny Perronovcov z roku 1971, ktorý sme mohli vidieť sfilmovaný v podobe prvého dielu V zajatí démonov od Jamesa Wana. Roger a Carolyn Perronovci sa so svojimi piatimi dcérami nasťahovali do nového domu v meste Harrisville na Rhode Islande, ale čoskoro zistili, že tam nie sú sami. Počuli záhadné hlasy, škrabanie na stenách a neviditeľná sila ich ťahala za vlasy.

Podľa Warrenovcov, ktorí prípad skúmali, na pozemku strašil duch čarodejnice Bathsheby Sherman. Tá mala vraždiť deti a pred svojou smrťou prekliala každého, kto sa na jej pozemok nasťahuje. Údajne na pozemku celé roky dochádzalo ku krvavým vraždám či samovraždám.

Warner Bros.

Treba dodať, že skutočnosť rozhodne nebola taká dramatická, ako nám zobrazil Wanov film. V dome sa neodohral žiadny strašidelný exorcizmus a aj samotné nadprirodzené úkazy boli výrazne zveličené. Samotný Roger Perron navyše nebol prítomnosťou Warrenovcov príliš nadšený.

Považoval ich za podvodníkov. Keď usporiadali v dome špiritistickú seansu, počas ktorej sa mala jeho manželka Carolyn správať veľmi zvláštne a hovoriť cudzím hlasom, Warrenovcov z domu vyhodil. Veril, že ju Warrenovci proste zhypnotizovali, a nechcel s nimi mať nič spoločné.

Amityville

Warrenovci sa angažovali aj v prípade slávneho strašidelného domu v Amityville. Článok o celom prípade sme ti na EMEFKA už priniesli. V skratke sa dá povedať toľko, že dnes je mnoho vyšetrovateľov presvedčených, že išlo o hoax. Warrenovci však vždy pevne verili, že v dome naozaj sídlia duchovia a démonické sily.

Podobne to bolo aj v prípade takzvaného Enfieldského poltergeista, o ktorom sme na našich stránkach tiež písali. Ten bol takisto uzavretý ako úmyselný podvod, hoci Warrenovci trvali na tom, že v celom prípade zohrali rolu démoni. Prípad si James Wan vzal ako inšpiráciu pre druhý diel V zajatí démonov.

Profimedia

Do našich kín sa tento rok mal dostať aj tretí diel tejto série, ktorý sa bude točiť okolo prípadu mladého muža menom Arne Johnson. Ten zavraždil svojho domovníka Alana Bona, pričom na súde sa jeho obhajoba snažila dokázať, že to urobil preto, lebo bol posadnutý démonom. Ako odborní svedkovia na súde svedčili aj Warrenovci. Súd podobné tvrdenie zmietol zo stola s tým, že démonická posadnutosť sa nedá dokázať. Arne Johnson bol odsúdený na 10 rokov väzenia.

Podvodníci?

Čo na všetky tvrdenia o démonických silách, s ktorými sa Warrenovci údajne stretli, ale hovoria skeptici? Podľa nich sú tieto príbehy len obyčajnými výmyslami, prípadne výrazným zveličením skutočných udalostí, ktoré sa však dajú bez väčších problémov vysvetliť racionálne. Ed a Lorraine sa niekoľkokrát stretli s viacerými pochybovačmi a snažili sa ich presvedčiť na základe zozbieraných dôkazov.

Profimedia

Tie však podľa odborníkov žiadnymi relevantnými dôkazmi nie sú. Fotografie, ktoré majú zachytávať duchov, sú v skutočnosti len pokazené snímky, aké sa dajú veľmi jednoducho vytvoriť, a okrem toho Warrenovci nemajú v rukách nič, čo by ich fantastické zážitky doložilo.

Navyše absolútne nepoznajú rôzne medicínske diagnózy (napr. spánkovú paralýzu), ktorými sa údajné nadprirodzené udalosti dajú veľmi ľahko vysvetliť. Skeptici Warrenovcov popísali ako zdatných rozprávačov strašidelných historiek, iní ich zase nazývali nebezpečnými podvodníkmi, ktorí si na údajných skutočných prípadoch vybudovali slušné živobytie. O svojich prípadoch totiž napísali množstvo kníh a usporadúvali tiež prednášky.

Profimedia

Samotní Warrenovci sú podľa kritikov náboženskí fundamentalisti, ktorí tvrdia, že skeptici by mali svoje bádanie „založiť na Bohu“ a nie na dôkazoch. Takéto uvažovanie je však pre vedecky zmýšľajúcich skeptikov neprijateľné a nebezpečné. Obhájiť sa ním totiž dá úplne čokoľvek. Známy skeptik Joe Nickell sa tiež viackrát dostal s Warrenovcami do konfliktu a dočkal sa od nich aj vyhrážok. Najmä Ed podľa neho pôsobil v diskusiách extrémne agresívne a nadával mu.

Warrenovci sa dostali pod paľbu kritiky aj z vlastných radov. Ich najznámejším kritikom bol paranormálny vyšetrovateľ a vampírológ Stephen Kaplan, ktorý tiež vyšetroval prípad strašidelného domu v Amityville. Kaplan sa nikdy netajil názorom, že Warrenovci sú šarlatáni. On sám celý prípad z Amityville považoval za dôkladne zosnovaný podvod za účelom finančného obohatenia.

Gage Skidmore/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lorraine_Warren.jpg)

Samotní Warrenovci vždy tvrdili, že ich prípady sú autentické a nič si nevymysleli. Ed Warren zomrel v roku 2006 vo veku 79 rokov. Aj po jeho smrti pokračovala Lorraine vo vyšetrovaniach ďalších paranormálnych úkazov. Zomrela v roku 2019 ako 92-ročná.

Odraz v kultúre

Či už sú príbehy Warrenovcov pravdivé, alebo nie, iste uznáš, že sú skvelým materiálom pre hororové filmy. Séria V zajatí démonov sa postupne rozrástla aj o rôzne spin-offy (Annabelle, Mníška) a dočkala sa veľkého diváckeho a neraz aj kritického úspechu. Nový diel z tohto univerza The Conjuring: The Devil Made Me Do It uvidíme kvôli pandémii koronavírusu až budúci rok.

Filmových adaptácií sa ale dočkali aj rôzne iné prípady, ktoré Warrenovci skúmali. V prvom rade je to najmä film Horor z Amityville (1979), ktorý sa dočkal aj mnohých priamych a nepriamych pokračovaní. V roku 2005 vznikol aj jeho remake s názvom 3:15 zomrieš! Za zmienku stojí aj horor The Haunting in Connecticut (2009) či hororová dramatická miniséria The Enfield Haunting (2015).

Warner Bros.
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
27
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
20 zaujímavých faktov o našom svete, ktoré sú také šokujúce, ako sú krátke


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME