Etiketa nám hovorí, že by sme nemali jesť s otvorenými ústami, mľaskať či sa v jedle vŕtať rukami. Lenže podľa vedcov si práve vďaka týmto „nevychovaným spôsobom“ jedlo v skutočnosti užijeme oveľa viac! Ako píše portál The Independent, odborníci z Oxfordskej univerzity prišli na to, že keď jeme s otvorenými ústami, pôžitok z jedla je oveľa vyšší.
Je to dané prchavými organickými zlúčeninami, ktoré pri takomto spôsobe jedenia prenikajú až k čuchovým bunkám v zadnej časti nosnej dutiny. V praxi to znamená, že sa zvýrazňuje aróma jedla, čo pridáva na pôžitku pri jeho konzumácii.
Charles Spence, ktorý vyučuje experimentálnu psychológiu a na štúdii sa podieľal, dokonca vyhlásil, že jedlo konzumujeme „úplne nesprávne“. „Pokiaľ ide o zvuky, máme radi hlučné jedlá – teda chrumkavé. Čipsy či jablká sú radené medzi najviac príjemné, keď je zvuk chrúmania zosilnený,“ vysvetlil.
Jedenie rukami a s otvorenými ústami zaručuje väčší pôžitok
Dodal tiež, že to platí aj pre ďalšie potraviny, ktoré sú chrumkavé: hranolky, mrkva, sušienky, čerstvý chlieb či popcorn. „Pri týchto jedlách by sme mali vždy zabudnúť na etiketu a žuť ich s otvorenými ústami,“ povedal. Dôležitý je však podľa neho aj dotyk.
Preto by sme mali čo najviac jedál konzumovať holými rukami. „Náš hmat je tiež dôležitý pri vnímaní jedla na podnebí úst,“ uviedol. „Výskum ukázal, že to, čo cítite v ruke, môže zmeniť a vyzdvihnúť určité aspekty zážitku z ochutnávania.“
Ako príklad uviedol ohmatávanie jablka. „Pocit hladkej, organickej štruktúry šupky jablka v ruke predtým, než sa doň zahryzneme, prispeje k oceneniu šťavnatého a chrumkavého prvého sústa,“ zdôraznil. Podotkol, že rovnako silným impulzom môže byť tiež dotýkanie sa zrniek soli na hranolkách.